„Големият проблем на ББР е, че ние имаме една политически контролирана банка, която е винаги такава – държавна банка, което е оксиморон. Вие виждате държавата, когато се занимава примерно с пенсионното дело, че НОИ има дефицит от над 6 милиарда. Нали всички го виждаме? Когато се занимава с енергетика, има феноменални дефицити с БЕХ, НЕК и всичко, което минава през нейните ръце. Същото става и с банката. Абсолютно логично е. Функцията, между другото, на всяка държавна банка е тя да предлага по-изгодни кредити на пазара от другите. Сега да гледаме лихвите и да казваме: „Ама те са по-ниски, отколкото на пазара“ – то това е логиката, именно защото тя се ползва с привилегии. Тя привилегирова всеки, който кредитира, иначе той нямаше да отиде при нея, а щеше да отиде в другите банки.“
Този коментар прави в интервю за „Фокус“ анализаторът Кузман Илиев. По неговите думи да бъдат канени фирмите, получили големи кредити от тази банка, от служебния министър на икономиката Кирил Петков е неприемлив, неприятен подход. Ето как той аргументира своята позиция:
"...Част от тях имат държавен капитал, част от тях въобще нямат абсолютно никаква връзка нито с Пеевски, нито се интересуват от политиката, в която е въвлечен г-н Петков или който и да било от българските политици, и изведнъж те са привиквани, публично изслушвани, стигматизирани, разбира се – да не се лъжем, нали знаете, че който мине и седи там на това столче, оттук насетне на него ще има клеймо. Между другото, много безотговорно – бизнесът им е застрашен. Тези фирми са сериозни компании, които си изплащат кредита. Очевидно ние не говорим за проблемни кредити, а само за това, че те в миналото са били част от така създаденото статукво и така създадената финансова система, и тези възможности, които са били налични, но политическият режим е бил друг, днес те са изтипосвани от следващите. След това, между другото, ако има някаква по-генерална промяна, по-системна, по-следващите, които дойдат, ще изтипосат изборите на г-н Петков (т.е. неговите приятели – бел.ред.) И сега ние си играем само на реваншизъм, едните пляскат другите, а от това страда България и имиджът, българският, финансовият. Искам да ви кажа, че големият проблем всъщност е точно това – в момента светът и Европа в частност ни гледат много внимателно, под лупа и казват: „Тези там хора са финансови аборигени, там политическата нестабилност е изключително тежка. Те не знаят, какво правят“. Ние буквално виждаме – всеки ден се хвърлят най-тежките и черните обвинения едни към други, едва ли не цялата система е страхотно проблемна, те не знаят тук спецификата на нашите нрави, ако щете, политическата ни култура. И това нещо се отразява. Големи компании, които работят с нашите компании, доказани, в един момент си казват: „А, не, не, не, ние замразяваме и изчакваме, нека да се оправите. Ние не знаем, вие каква щета ще ни донесете, че сме работили с вас“. Страхотна услуга. Между другото, много е къса тази перспектива. Аз съм съгласен, ако дойде г-н Петков с ново мислене и каже: „Нека да направим проверки. Ако има някой, който е злоупотребил – има си правосъдна система или ние дори ще го направим публично. Но спокойно, искам бизнесът да заработи“. А от първия ден той и г-н Василев говорят за проверки, говорят за изслушване, говорят за някакъв трибунал."
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни