27 Ноември, 2024

Министър Карадимов: Индустриалните паркове са ключови за икономическия растеж на България

Министър Карадимов: Индустриалните паркове са ключови за икономическия растеж на България

Росен Карадимов

Министерството на иновациите и растежа подкрепя 11 индустриални зони и парка в 10 града с общо 207 млн. лв.

Индустриалните паркове са ключов елемент за икономическия растеж и реиндустриализацията на България. Чрез тях се дава възможност за привличане на чуждестранни инвеститори, в тях идват високотехнологични производства и се осигурява работа за младите хора. Именно поради тази причина процедурата беше приоритетна за Министерството на иновациите и растежа. Това заяви министърът на иновациите и растежа Росен Карадимов днес на среща с кмета на Община Бургас Димитър Николов на територията на „Индустриален и логистичен парк – Бургас“. На нея присъства и областният управител проф. Мария Нейкова. 

Министърът на иновациите беше в града по повод класирания проект по процедурата за развитие на индустриалните зони и паркове от Националния план за възстановяване и устойчивост по линия на Министерството. Тя приключи с 11 одобрени проекта за изпълнение в 10 общини за общо 207 млн. лв. Сред тях да 7 съществуващи индустриални зони/парка и 4 нови и в процес на изграждане. Общините са Русе, Шумен, Свищов, Ловеч, София, Бургас, Стара Загора, Видин, Търговище, Сливен.
Одобрените средства за изпълнение на индустриалния парк в Бургас са в размер на 25.7 млн. лв. С тях ще се реализират инвестиции за изграждане и реконструиране на довеждаща инфраструктура и за изграждане на вътрешна техническа инфраструктура. Предвидено е разкриване на много нови работни места.
Министър Карадимов заяви, че Министерството на иновациите и растежа прави всичко възможно да стимулира инвестициите у нас през Българската агенция за инвестиции.
„През Българската банка за развитие, която освободи лимита си чрез новата си стратегия, тя няма ограничение в подкрепата на публични инвестиции, финансирани с европейски или национални средства, каквито са индустриалните паркове по ПВУ“, каза още министърът.

По думите му Министерството на иновациите и растежа ще се опита да осигури и национален ресурс. „Реиндустриализирана България е предпоставка за идването на най-технологичните и силни компании. Ако намерим финансиране, освен икономически растеж, ще постигнем и преодоляване на регионалните дисбаланси, стандартът на живот ще се изравни“, добави Карадимов.
По време на срещата стана ясно още, че в момента за кандидатстване е отворена процедура за подкрепа на семейните предприятия, творческите индустрии и занаятите. Общият бюджет на мярката е 117.5 млн. лв. и е насочена към микро- и малки предприятия, които да кандидатстват за придобиване на нови машини, съоръжения, инструменти, специализиран софтуер и др. Минималният размер на безвъзмездната финансова помощ за проект е 15 000 лв., а максималният – до 150 000 лв. Крайният срок за кандидатстване е 16 септември.

По-рано през деня министър Карадимов се срещна и с кмета на Община Сливен по повод класирания проект „Индустриален парк Сливен“ ЕООД. Безвъзмездната помощ за него е в размер близо 14 млн. лв. Дейностите по него включват изграждането на довеждаща техническа инфраструктура до целия индустриален парк, както и изграждане на вътрешна техническа инфраструктура.

Сподели:
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Търговската война на Тръмп и последиците за Европа

Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Цените на криптовалутите се сринаха,  200 милиарда долара са изтрити

Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро

Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни