По повод публикации в медиите, свързани с предоставена финансова помощ на „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД от Министерството на иновациите и растежа, изпратиха право на отговор. В него те обясняват, че в публикациите се съдържат неверни твърдения:
„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД няма сключен договор за финансиране по процедурата „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията” и не е получавало средства чрез Министерство на иновациите и растежа.
Заедно с още 800 български компании „ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД е в списък с допустими проектни предложения като кандидат по процедурата, който факт удостоверява единствено предоставяне от страна на дружеството на изискуемите документи.
Към настоящия момент по процедурата „Подкрепа за прехода към кръгова икономика в предприятията” е приключил единствено и само етапът на кандидатстване, като класирането на допустимите по документи кандидати е извършено според българското и европейско законодателство.
На този етап от кандидатстването предвиденото ограничение по отношение на кандидати, които попадат в обхвата на ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна, се проверява единствено въз основа на представена от кандидатите декларация.
„ЛУКОЙЛ Нефтохим Бургас“ АД е представило декларация, в която недвусмислено е декларирало, че не попада в обхвата на заложеното ограничение. Поради това на този етап не е налице законово основание за отхвърляне допустимостта на кандидата.
Предстои втори етап – оценка на проектните предложения и сключване на договори за предоставяне на средства за изпълнение, в който процес се извършва същинска проверка на декларираните на етап кандидатстване обстоятелства, вкл. наличието на ограничителни мерки с оглед на действията на Русия, дестабилизиращи положението в Украйна.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг