След като изтече наложеният от парламента мораториум върху цените на тока, парното и водата ще бъде взето решение за енергийното подпомагане за следващия отоплителен сезон. Това обясни социалният министър Георги Гьоков. Той каза, че се работи по дефиниране на понятието „енергийна бедност“:
"Това не е директна работа на Министерството на труда и социалната политика, а много съвместна и повече работа на Министерството на енергетиката, където това понятие "енергийно беден" трябва да се впише по някакъв начин в Закона за енергетиката, не в Закона за социалното подпомагане. Така че, мислим по въпроса и се надявам, след приключване на мораториума, да имаме вече решение по въпроса".
Заместник-председателят на парламентарната социална комисия доктор Хасан Адемов заяви, че дефиницията за енергийна бедност трябва да се запише в Закона за енергийната ефективност:
"Мястото на определението на тази дефиниция е в Закона за енергийната ефективност. Там с инструментите на ценообразуването на електроенергията, с инструментите на данъчните закони, инструментите на преференциални цени за определена категория граждани е мястото, където може да се определи това понятие. Всички смятат: като става въпрос за беден, давайте на социалното министерство да дават всички определения.. Да, Социалното министерство може да помогне с логистика..."
По данни на социалното министерство за настоящия отоплителен сезон енергийни помощи получават 290 000 лица и семейства.
Съгласно решението на Народното събрание мораториумът върху цените тока, парното и водата е в сила от 16 декември 2021 до 31 март 2022.
![След изтичане на моратариума ще се вземе решение за енергийното подпомагане](/static/downloads/uploads/Images_3/E/elektricherstvo.jpg)
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.