"Не може да има таван на компенсациите заради високите цени на тока, те трябва да са функцията на цената", заяви пред БНТ председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев.
"За бизнеса това, което ние предлагаме е възстановяване на надвзетите суми от енергетиката, подобна мярка ще даде предсказуемост", посочва Велев.
"Разликата между борсовата цена и цената по мораториум за домакинствата, от нея три-четвърти да се компенсира, да се възстанови", обясни Васил Велев.
"Цените за бизнеса ще е възможно да отидат и над 1000 лв за януари 2022 година", прогнозира Велев.
Той допълни, че Министерския съвет продължават обсъжданията на този въпрос, но АИКБ не участва в тях.
На въпроса дали липсата на мерки ще доведе до съкращения и вълна на безработица, Васил Велев отговори:
"Всичко зависи от тази абсолютно екстремна извънредна ситуация с цента на енергията. Имаме златен шанс не да съкращаваме, а да назначаваме, защото се преразпределят, скъсяват се веригите на доставки. Има голям интерес към нашите предприятия, които да поемат доставки, които са били досега от Далечния изток, и това което пречи е неяснотата и екстремните цени на електроенергията. Ако те бъдат разумно компенсирани, така както правят на другите места, където има такива явления в ЕС, ние имаме възможността не да съкращаваме, а да назначаваме и увеличаваме заплатите, увеличавайки с двуцифрен процент продажбите на нашите предприятия".
![Васил Велев: Не може да има таван за компенсациите, те трябва да са функция на цената](/static/downloads/uploads/Images_3/V/vasil-velev-bgnes_1_.jpg)
Васил Велев, снимка: БГНЕС
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.