"Ако нямаме редовен бюджет до пролетта, ще изпуснем шанса си за еврозоната. Следващият ни прозорец за членство ще е през 2026 година", прогнозира пред Нова телевизия бившият финансов министър Симеон Дянков.
"Отказът на служебното правителство да внесе проектобюджет за 2023 г. е правилно решение, защото в противен случай на второ четене би се получило наддаване в парламента, от което никоя партия не би могла да излезе", смята той.
"Има две причини, за да смятаме, че редовен бюджет трябва да дойде през пролетта. Някъде края на март, началото на април е пределът. Първо заради проблема, който споменахте. И второ, за да влезем в еврозоната на нас ни трябва редовен бюджет. А решенията за влизане в еврозоната стават пролетта. И от тази гледна точка това означава редовно правителство. Не редовен бюджет със служебно правителство, а редовен бюджет с редовно правителство", каза Дянков.
Той обясни, че служебното правителство трябва да помисли за временни мерки за таван върху цените на някои хранителни стоки. Според него за да овладее поскъпването България трябва да мисли за мерки за ограничаване на цените на основни стоки като хляб, сирене, яйца, масло, мляко, по примера на държави като Гърция и Испания.
"Нямаме случай в България, при който, например като намалихме преди години ДДС-то на за хляба то отиде при производителите, не при хората. Това веднага на следващия ден ще има положителен ефект върху по-социално слабите ни потребители. Това обикновено идва с приказката , че ако намалим ДДС, ще изсветлим икономиката, това също никога не е ставало. Това е един от тези митове, които се използват в България. Трябва да се стремим цялото ни ДДС да е 20%. А не да има пробойни за един или друг сектор", каза още Дянков.
"Основната тема, която в момента стои на масата в Брюксел относно влизането на България в еврозоната, е че нашата инфлация е много над средната в Европа. Ние сме над 5 процентни пункта. Някой може да каже 5 % не е толкова много, но Хърватия, която беше приета само преди няколко месеца беше с 0,6% над инфлационната стойност - средната за Европа, и там имаше доста разговори. Ние един вид сме 7 пъти над това, което беше Хърватия", коментира Дянков.
Той подчерта, че ако сега пропуснем шанса си, то тогава автоматично ни забавят с 2 години:
"Вместо да се говори за януари 2024-та, ще се говори за януари 2026-а. Просто защото за две поредни години трябва да изпълняваме Маастрихтските критерии", завърши той.
"Някъде края на март, началото на април е пределът за приемане на редовен бюджет. Първо защото много системи изнемогват. И второ, за да влезем в еврозоната на нас ни трябва редовен бюджет. А решенията за влизане в еврозоната стават пролетта. И от тази гледна точка това означава редовно правителство. Не редовен бюджет със служебно правителство, а редовен бюджет с редовно правителство", коментира Дянков. "Ако изпуснем пролетта, това автоматично ни забавя с 2 години за еврозоната. Вместо да се говори за януари 2024-та, ще се говори за януари 2026-а. Просто защото за две поредни години трябва да изпълняваме Маастрихтските критерии", допълни той.
Според Дянков шансовете да има сформирано правителство с трети мандат, най-вероятно на "Български възход", са добри, като в него се очертава да влязат още ГЕРБ, ДПС и БСП.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона