27 Ноември, 2024

FT: ЕС все още се нуждае от руския втечнен природен газ

FT: ЕС все още се нуждае от руския втечнен природен газ


Енергийният регулаторен орган на ЕС предупреди, че блокът все още трябва да внася руски втечнен природен газ, за да избегне енергиен шок, дори когато група държави-членки се опитва да забрани закупуването на горивото от Москва, съобщи "Файненшъл Таймс", цитиран от БГНЕС.

Acer, енергийният надзорник на блока, заяви, че усилията за ограничаване на рекордния внос на руски втечнен природен газ в Европа "трябва да се подхожда внимателно", тъй като доставките на газ по тръбопроводи от страната ще намалеят в края на годината. "Намаляването на вноса на руски втечнен природен газ трябва да се разглежда като постепенна стъпка", се казва в доклад на Acer, в който се подчертава трудността за ЕС да балансира енергийната сигурност със стремежа да се засегнат финансите на Русия чрез намаляване на покупките на газ. Надзорният орган, който следи отблизо европейския енергиен пазар за неблагоприятни развития, играе водеща роля в координирането на националните регулаторни органи. Въпреки че ЕС успя да замени руския тръбопроводен газ с втечнен природен газ след пълномащабната инвазия на Кремъл в Украйна през 2022 г., световният газов пазар все още е свит. През тази година енергийните пазари бяха нестабилни на фона на опасенията за възможна ескалация на войната на Израел с Хамас и конфронтацията с Иран, въпреки че досега увеличенията на цените на петрола и газа бяха сравнително ограничени. До голяма степен ЕС смекчи отдръпването си от руския тръбопроводен газ, като увеличи покупките си на втечнен природен газ от страната, както и от други доставчици. Сега Русия е вторият по големина доставчик на втечнен природен газ в блока след САЩ, като през миналата година тя представляваше 16% от общия внос. Според доставчика на данни Kpler 15,5 млн. тона руски втечнен природен газ, закупени от държавите от ЕС през миналата година, са с близо 40% повече от общия обем през 2021 г.

Дипломати от ЕС твърдят, че страни, сред които Швеция, Финландия и балтийските държави, настояват ЕС да наложи незабавна пълна забрана на руския втечнен природен газ - стъпка, която ще изисква единодушие в блока. Представители на държавите-членки ще лобират пред Европейската комисия по този план през следващата седмица. "Това е особено важен въпрос за страните около Балтийско море", заяви един от дипломатите, участващи в преговорите. Но горивото се внася от страни като Франция, Испания и Белгия, а част от него се продава на Германия и нейните централноевропейски съседи, които са загрижени за поддържането на ниски енергийни разходи за промишлеността. Надзорният орган на ЕС също така сигнализира за загрижеността си относно използването на нови правомощия от отделни държави-членки "за временно ограничаване на доставките на газ, включително втечнен природен газ, от Русия и Беларус", като отбеляза, че подобни стъпки биха могли да засегнат дългосрочните договори за доставки, договорени с Москва преди инвазията в Украйна през 2022 г. Нарушаването на такива договори може да принуди европейските компании да платят големи неустойки. Новите правомощия бяха подкрепени от Европейския парламент миналата седмица, но все още се нуждаят от окончателното одобрение на европейските столици. Регулаторът подчерта, че прекратяването на доставките по тръбопроводите от Русия през Украйна за ЕС през тази година ще намали доставките на газ за блока с 13,6 млрд. куб. м, или около 4% от общото потребление през миналата година. Изтичането на договора за транзит ще сложи край на потоците по един от двата останали газопроводни маршрута от Русия към Европа; другият минава по дъното на Черно море до Турция и България. Като цяло вносът на газ от Русия в Европа е намалял с около две трети спрямо нивата отпреди инвазията, въпреки че доставките се пренасочиха от тръбопроводи към втечнен природен газ.

Представители на ЕС призовават европейските компании да избягват закупуването на руски втечнен природен газ сега, когато нивата на съхранение на газ са рекордни, а цените са се понижили от пика след инвазията. Блокът забрани вноса на руски нефт и въглища, а Комисията предложи прекратяване на целия внос на изкопаеми горива от Русия до 2027 г. Подчертавайки трудността да се прекрати целият внос на руски втечнен природен газ до тази дата, надзорният орган отбеляза, че промяната на доставките е по-сложна, когато има т.нар. клаузи за местоназначение, които ограничават продажбата на газ на друг купувач.

В такива случаи, каза тя, "ще поиска повече време за преговори за постигане на споразумение, но като има на хоризонта 2027 г.". Като допълнителен знак за потенциално напрежение в рамките на ЕС по отношение на енергийната сигурност, Австрия, Унгария, Чешката република и Словакия предупредиха, че германската такса върху транспортирането на газ от страната може да ги принуди да увеличат вноса от Русия. Комисията заяви, че "едностранните национални мерки под формата на ограничения на износа или такси на трансграничните изходни пунктове излагат на риск енергийната солидарност". Тя отказа да коментира дали ще започне съдебно производство срещу Германия, което Австрия поиска.
Сподели:
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона