Четирима души са обвиняеми по аферата "Нексо". От прокуратурата дадоха нови подробности около мащабното разследвани за финансови измами и пране на пари. Как България попадна пак в международен скандал?
"Много е вероятно цялата тази акция да бъде провокирана от въпроси, които чужди разследващи органи са задали, защото "Нексо" са оперирали тук, но са предлагали услугите си и продуктите си извън България. Причинно-следствените връзки са сложна работа, но така или иначе имаме Гърция, която не е най-голямата IT сила в региона, но взе облака на Microsoft, взе облака на Google. Ние тук се състезаваме между Ружа Игнатова и "Нексо", каза банкерът и финансист Левон Хампарцумян пред BGonAir. По думите му не бива да обвиняваме държавата.
"Дефиницията "валута" за криптоактивите е грешна. Това не е валута, това са високо рискови криптоактиви, които някои хора предпочитат да наричат криптовалути. Започнаха да подготвят регулации, които да вкарат ред в тези неща, но ще изисква време. Традиционните институции - банки, система SWIFT, самите те се променят през последните години", подчерта банкерът.
И припомни, че последните години се чуваха думи как банките умират. "Същевременно банковите продукти също се промениха към по-модерни - 24/7 да имаш достъп до финансовите си средства. Това е един динамичен процес, в който по естествен начин привлича и хора с нечисти намерения", добави Левон Хампарцумян.
Според него при замесените в "Нексо" става въпрос за алчност и неособена интелигентност. "Да кажем, че са били в добросъвестно заблуждение, докато не се докаже противното. Има редица регулативни проблеми при въвеждането на криптотехнологиите за разплащане. Надали за разплащането ще се случи в близко бъдеще, но блокчейнът ще бъде една блестяща технология, която би могла да замести нотариусите, или да им помогне със сделките и различните договори", коментира финансистът.
Той смята, че скандалът с "Нексо" ще се отрази на политическите кариери на някои хора. "Най-големите щети са репутационни, чисто финансовите щети не са големи за България. А хората, които са инвестирали там, те си знаят защо и как", каза още Хампарцумян. Експертът е категоричен, че влизането в еврозоната ще е полезно на най-икономически активни хора: "Каква разяснителна кампания на хора, които са свикнали да ходят в Гърция, колите са им в евро, жилищата са им в евро. Решението е взето, просто трябва да се направи. Представете си княз Борис I да прави референдум дали да приеме християнството."
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона