"Хърватия и България взеха възможно най-много от спасителния фонд за страни от Източна Европа. Ако има втора вълна, може да има по-плитко второ дъно на икономиката. Предполага се, че може да се случи, затова се отпуска като жест повече, пропорционално като пари, които ефективно да използваме", заяви пред Канал 3 икономистът Румен Гълабинов.
"Може да бъде предложено мярката 60:40 да бъде удължена до края на годината, да бъде увеличен мащаба ѝ – 70:30, 80:20, да се увеличат и индустриите. Много фирми не могат да се класират по тази схема, но продължават да съществуват. Трябва да се помисли как да се включат колкото е възможно повече фирми", предлага Гълъбинов.
"На пенсионерите може да бъде дадена една минимална пенсия, в Полша го направиха. Те са потребители, ще оживят потреблението. Помощ за хората в неравностойно положение, фиксирана сума да им се даде, може да бъде също добра идея", коментира той.
"Нещата винаги трябва да са на кантар, да има публичен интерес. Ще дойде време когато субсидиите и бизнес модела ще са 50:50, но все още е в полза на безвъзмездното", каза още икономистът.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона