"В продължение на три месеца държавата ще плаща 60% от заплатите на служителите на компаниите, които имат финансови затруднения заради кризата с коронавируса. Останалите 40 на сто от възнагражденията ще се поемат от работодателите. Такива мерки има вече обмислени в много европейски страни. Подобен подход беше използван и след 2008 г. и дори в България имахме подобна схема тогава. Това не е нещо ново. Философията на такива мерки е ако допуснем, че ще има много силен краткосрочен шок, който не би могъл да се предивиди от предприемачите, да се подкрепят тези, които по принцип са финансово стабилни, но този шок ги удря много тежко“, коментира пред Нова телевизия икономистът от Института за пазарна икономика Лъчезар Богданов.
Според него чрез тези мерки за кратко време ще се подкрепи заетостта.
„Алтернативата е или бизнесът да фалира, или да уволни всичките си работници“, категоричен е Богданов.
„Ако определени бизнеси, така или иначе са били в тежко финансово положение преди март месец, тази мярка няма да ги спаси. Нека не си правим илюзии“, каза още той.
„Хората са преживявали и други кризи. Имаме криза като затваряне на банка – КТБ, имахме и през 2008 г. много тежка криза. Има ситуации, които се решават и с доброволно предоговаряне и отлагане на плащания“, посочи Лъчезар Богданов.
„Мярката никъде в Европа не е пълно покриване на загуби. Това е частична подкрепа и то най-вече насочена към тези, които дългосрочно са направили големи инвестиции и вероятно дългосрочно след няколко месеца ще трябва отново да отворят и да запазят квалифицираната работна сила“, категоричен бе той.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона