След дълъг дебат и само с един глас повече в петък депутатите решиха преговори за строителството на 7-и и 8-и блок на АЕЦ "Козлодуй" да се водят само с класирания участник - корейската компания "Хюндай". Изграждането на двата нови блока ще струва на държавата близо 14 милиарда долара, а цената на тока ще е под 127 лева за мегаватчас.
"Трудно може да се говори за ползи, няма реактори, които да се направят за 14 млрд. евро - и цената на тока от нови реактори няма да бъде такава. По този проект, който беше завършен в САЩ, с два реактора от същия тип, цената е между 170-180 долара на мегавачтчас. Не виждам как ще стане, изхождайки от опита, 14 млрд. евро да ни струва. Много повече ще е и цената на електроенергията ще е много по-висока", коментира ядрения физик проф. Георги Касчиев пред Bgonair.
По думите му проблем е, че всичко е започнало без анализи дори на потреблението и как ще се впишат два нови реактора.
"От април до ноември през нощта товарът пада до 2600 мегавата. Какво ще правят 4 реактора с обща мощност над 4 мегавата. На някои от тях трябва да бъде намалена мощността, това означава, че ако се намали ефективността на 80%, електроенергията ще поскъпне с 20%". И когато решенията са взети от 240 човека, не може да се търси персонална отговорност. Опасявам се, че проектът на много фази от своето развитие има вероятност да рухне, след като са изхарчени значителни средства", заяви проф. Касчиев.
По думите му една от критичните точки може да бъдат преговорите с Европейската комисия, която ще иска да знае какво ще се случи с отработеното гориво.
"Само че никой не казва, ЕК ни е стартирала и наказателна процедура, ние сме в задънена яма. Друга критична точка е финансирането, кредитните институции най-добре знаят рисковете. Цената на тока от тези източници дали ще бъде конкурентна? В България към началото на т.г. има около 300 мегачавата от соларни панели, цената се очаква да бъде под 15 евро на мегаватчас или ако е в батерии - от 50 евро", даде пример експертът.
Ядреният физик посочи най-лошия сценарий, който може би се разиграва: "Ако се стигне до построяване на тези блокове, стари "лоши" руски реактори да ги спрем и да останат "добрите" нови американски реактори".
Според него това е съвсем реален сценарий.
Георги Касчиев
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона