Кристин Лагард, която трябва да поеме управлението на ЕЦБ от 1-ви ноември, заяви в неделя, че непредсказуемостта на президента на САЩ Доналд Тръмп оказва влияние върху инвеститорите, които не желаят да поемат рискове, и следователно неговото поведение вреди на световната икономика, а излизането на Великобритания от ЕС ще доведе до понижаване на благосъстоянието.
Говорейки за предаването "60 минути" на телевизия Си Би Ес (CBS) , тя изтъкна, че балансът на пазара "не трябва да е обект на туитове тук или туитове там", визирайки ежедневните писания на Тръмп в Туитър.
Според доскорошния ръководител на Кристин Лагард, САЩ рискуват да намалят ролята си на глобален лидер и предупреди за тежки последици от търговската им война с Китай.
"Възпитана съм като гражданин на този свят. Рискът, който виждам, е, че Съединените щати са изложени на риск от загуба на лидерството. И това би било просто ужасно развитие", отбеляза г-жа Лагард.
Тя също така предупреди президента Тръмп да не натиска Федералния резерв за по-ниски лихви, защото това може да стимулира инфлацията. "Когато равнището на безработица е 3,7%, не трябва да желаете да ускорявате икономика твърде много, като понижавате лихвите“, каза Лагард и допълни: "Защото рискът, който поемате, е, че тогава цените започват да се покачват. Трябва да сте много внимателни. Знаете ли, провеждането на парична и лихвена политика от страна на централните банки е като да се движите със самолет“.
Кристин Лагард посочи, че тя би казала на Доналд Тръмп: "Стабилността на пазара не трябва да е обект на туитове тук или туитове там. Това изисква внимание, мислене, спокойствие и обмисляне, както и рационални решения."
От Белият дом не отговориха веднага на искане за коментар на думите на г-жа Лагард.
Според новопостъпващият шеф на ЕЦБ САЩ са били сила за добро, утвърждаваща принципите на върховенство на закона, демокрацията, свободните пазари и уважение към отделния човек.
Тя също така призова политиците да работят за прекратяване на търговската война между САЩ и Китай, която според нея сериозно се отразява на световната икономика, което означава по-малко инвестиции, по-малко работни места, повече безработица, намален растеж.
Финансовите министри централните банкери, които се събраха през миналата седмица във Вашингтон за есенната годишна среща на МВФ и на Световната банка също заявиха, че най-големият риск за световната икономика е свързан с несигурността в сферата на търговията и на търговските отношения. От МВФ пък отбелязаха, че глобалният икономическият растеж се е свил през тази година до най-бавното темпо от последната световна рецесия през 2008-2009 година.
В интервюто си за CBS Лагард се оплака както от американското, така и британското оттегляне от международните връзки, заявявайки, че опитът на Великобритания да напусне Европейския съюз в частното е предизвикал у нея "голяма тъга".
Излизането на Великобритания от ЕС ще доведе до понижаване на благосъстоянието, макар и малко, посочи тя и предупреди, че Брекзит ще се отрази "както на Великобритания, така и на страни като Ирландия, Германия и Холандия".
"Международната търговия, връзките, движението на хората и движението на капитали извадиха от бедността стотици милиони. Сега някои хора в развитите икономики могат да кажат: "Бошлаф. Какво ме интересува", отбеляза тя и добави: "Какво може да направи изграждането на стени за пандемията? Какво могат да направят стените за тероризма? Какво могат да направят стените за изменението на климата и унищожаването на околната среда? Това изграждане на стени не е отговорът на глобалните въпроси, които са взаимно свързани, независимо дали ни харесва или не".
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона