24 Ноември, 2024

Мартин Димитров: Трябва да има нов начин на управление в държавните компании

Мартин Димитров: Трябва да има нов начин на управление в държавните компании

Мартин Димитров

"Въпросите, които Кирил Петков постави за лошото управление на ДКК, са правилни и има място за реформиране на системата, така че да има повече отговорност.  Вижте какво се получава – ти си министър, но там има назначено някакво друго ръководство и много малко неща можеш да направиш, а носиш цялата отговорност", каза за БНР Мартин Димитров, депутат от "Демократична България", член на комисията по икономическа политика, иновации и туризъм, заместник-председател на комисията по енергетика и климат. 

По думите му това не може да продължава повече така и трябва да има нов начин на управление, при което, когато се видят сериозни дефицити, управителите на държавни компании, държавни холдинги да могат веднага да бъдат сменяни.

"Това е нещо, което предишната власт си измисли – да се окопаят така, че да създадат структури и каквото и правителство да дойде, то да не може да ги сменя. Това е разликата между държавата и частния сектор – когато става въпрос за държавна структура, не би следвало принципалът, т.е. министърът, да няма власт да смени тези хора и да им потърси отговорност, ако не си вършат работата. Подобни практики трябва да бъдат преустановени. Това е една от реформите, които трябва да станат задължително".

Мартин Димитров коментира, че за актуализацията  на бюджета "Демократична България" все още събира информация:

"Актуализацията на бюджета е изключително отговорен акт и преди да се произнесеш по него, трябва да знаеш детайлите. Един от детайлите, който още си изясняваме, е мярката  60/40 в подкрепа на бизнеса – ще има нов формат, изясняваме този формат. Изясняваме предвидените мерки за подкрепа на здравеопазването в условията на пандемия, какви резерви ще има. Изясняваме, ако закъснее Планът за възстановяване и устойчивост и ако не дойдат тези 400 милиона лева, които са предвиден от него като допълнителни приходи в бюджета, какво се случва с дефицита".

Сподели:

Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара

Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,

Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ

"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"

520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната

Количеството евромонети ще тежи 3600 тона