Международният валутен фонд планира "значително да понижи" перспективите си за глобален растеж в следващия си доклад. Джейла Пазарбасиоглу, директорката на отдела за стратегия, политика и анализ на МВФ, каза това по повод резултатите от срещата на върха на F20 в Индонезия, предаде изданието Bloomberg в неделя, цитирано от медиите.
Тя изтъкна, че за политиците е „станало много по-трудни“ да изготвят стратегии в настоящата среда на нарастващи цени на храните и енергията, намален приток на капитал към нововъзникващите пазари, продължаващата пандемия и забавяне на китайската икономика. „Удар след удар и това наистина удря световната икономика. Значително ще намалим прогнозата си“, обобщи тя.
В априлския си доклад МВФ вече понижи очакванията си за световния икономически растеж през тази година от 4,4% на 3,6 на сто. Този месец трябва да бъде публикувана нова прогноза. Bloomberg отбелязва, че финансовите лидери в Г-20 и други страни са оставени с по-малко възможности за избягване на нарастващите рискове. Това важи и за централните банки, които в настоящата среда търсят правилния отговор на растящите цени и инфлацията.
"Става все по-трудно да се приземиш меко. Все още е възможно, но не е много лесно. Когато централните банки следват бърза и решителна парична политика и проактивно реагират на инфлацията, това е по-благоприятно за меко приземяване", цитира Bloomberg ръководителя на изследването в изчисленията на Bank for International Hyun Sung Shin.
В същото време Индонезия, както припомня агенцията, за разлика от много страни, запази дисконтовия процент на рекордно ниско ниво. Властите смятат, че повишаването на лихвените проценти твърде рязко и рано може вместо това да изпрати в стагфлация страната, която наскоро излезе от предизвикана от пандемия рецесия.
В събота управляващият директор на МВФ Кристалина Георгиева каза пред Финансовата група на 20-те в Индонезия, че „перспективите пред световната икономика са се влошили значително и несигурността е изключително висока“. Според нея рисковете от спад, за които МВФ предупреди по-рано, „сега са се материализирали“. Тя обяви и ревизия на прогнозата на фонда за глобалния икономически растеж. /БГНЕС
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона