Бившият вицепремиер и министър от НДСВ Николай Василев смята, че пред държавата стоят сериозни въпроси за решаване. Според него от години има затлачени проблеми и от десетилетия няма реформи. Пред БНР той коментира икономическата ситуация в момента и предизвикателствата пред новото правителство .
"Наистина смятам, че държавата прилича на заседнал асаньор, защото който и ресор да споменем в момента, което и министерство - има затлачени проблеми с години. Реформи няма от десетилетия и всъщност всичките тези съществителни, които бихме използвали като примери за всички видове икономически политики, които още преди 20 години съм казвал, че това са основните политики в държавата , в момента изобщо липсват от речника, от риториката на всички политици и всички партии. Просто държавата се занимава с по-маловажни теми, с едни и същи клишета и сме закъсали и изостанали и е време да се събудим и да правим съвсем различни неща. Представете си младите хора - те какви приоритети имат в момента, а обществото с какво ги занимава", посочи Василев.
Относно казуса с оставката на главния прокурор Василев посочи, че ако президентът издаде указ, ще приключи една дълга сага, която занимаваше обществото с години и цели политически партии се занимаваха само с това.
"Дано обществото се поуспокои и да започне да се занимава с по-важни въпроси, защото държавата е пълна с проблеми, с нерешени задачи, с неназначени хора. Липсват политики в повечето ресори. А ние се занимаваме с едни и същи неща, които досега не са водили до някакъв голям резултат", посочи Василев.
Бившият вицепремиер посочи, че в масовото подаване на оставки на областните управители от една страна действително може да се каже, че предишната власт не иска да помага на новата и я оставя да се оправя сама. Но от друга страна той препоръча на новите управляващи да не се оплакват - нито от старите управляващи, нито от международното положение, а да действат бързо и да си свършат работа като направят назначенията и проблемът за една седмица ще бъде решен.
Василев подчерта, че е от хората, които много се радват, че има редовно правителство, защото от години държавата е в хаос и липса на реформи.
"Персоналният състав ми прави по-скоро положително впечатление. Хората са доста качествени, тоест проблемът не е с личностите на министрите. Това, което ми липсва, е лидерството и посоката на МС. Не смятам, че държавата от доста време насам има сериозна стратегия и програма и ние да знаем накъде отиваме. Не смятам така, не съм го видял нито в програмите на партиите, нито в риториката на хората, които са на върха на държавата. Просто от години се занимаваме с няколко теми, които са поредните промени и актуалзиции в бюджетите. Но не като някаква реформа, а само като раздаване. И разбира се с проблемите в съдебната система. Но това, че някой много се занимава с нещо, не означава, че много е свършил. Означава, че целия капацитет е изсмукан от другите сфери, където нищо не се случва", коментира Василев.
Като положителен пример той посочи активността на новия военния министър с посочения приоритет за модернизация на сухопътните сили.
"В икономическата сфера, не от днес, а от много години, изобщо не виждам икономическа политика. Нищо конкретно не се случва. Не казвам, че икономиката не върви понякога добре, въпреки държавата. Но държавата реформи и действия не предприема. Последните години и редовно правителство, и служебно се занимаваха единствено с такива - аз ги наричам соцзадачки - като борба с някаква митична спекула, контрол върху цените - неща, които в пазарна икономика, аз не разбирам. Тя не работи така. Инфлацията не пада, когато имаш контрол върху цените, нито има спекула в пазарната икономика, според мен", допълни Василев.
По думите му влизането ни в еврозаната и Шенген са клишета, които се повтарят от всички политически партии от години без никакъв успех.
"Ние днес не сме по-близо до Шенген, от колкото сме били преди 10 години, да не кажа 15 години. Еврозаната? Ние също преди години сме били много по-близо. Подкрепям това, че и това правителство говори, че ще влизаме вътре, но да видим дали политиките, които води - водят натам", коментира Василев.
Той обясни, че през последните две години управляващите, допуснаха много високи бюджетни дефицити, а в такива добри за икономиката години, трябва да има бюджетни излишъци.
"С тези дефицити незнам дали можем да влезем в еврозоната, но колкото са по-големи дефицитите - хем не отговоряме на маастрихтския критерии , хем пък това надува инфлацията, където също неотговаряме на критерия и е много вероятно, въпреки празните според мен приказки за еврозата, ние пак да не влезем скоро, защото не сме го заслужили. А имаше прозорец от цели 10 години, когато ние отговоряхме отлично на критериите, но проспахме целия този период, изцяло го проспахме", каза икономистът.
Той е категоричен, че постигането на дефицит от "само" 3% не може да е положителна цел и голяма победа.
"Аз съм привърженик в добри години, като сега, да имаме бюджетни излишъци, а не дефицити от 3 или `13% или поне балансиран бюджет", каза още Василев и допълни, че виждаме обаче точно обратното от страна на управляващите ни досега - разбалансиране на бюджетите, промени и актуализации и харчене парите на данъкоплатците.
"Сега големият хаос води до сериозни проблеми, но те си ги предизвикаха сами, нямаше такива проблеми преди тях", заключи Василев.
Той допълни, че е притеснен за политическата стабилност, защото когато се създаде коалиция между първата и втората политическа сила и втората от нея - с 37 депутата вземе цялата власт, това е небалансирана ситуация и е рецепта за проблеми.
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона