"Към момента нивото на инфлацията изглежда добре, трябва да го задържим, за да влезем в критерия за еврозоната", каза пред БНР икономистът Петър Ганев, старши изследовател в Института по пазарна икономика.
"Данните за април показват, че инфлацията в България падна и вече е по-ниската от средната за Европа. Тенденцията е добра. Критерият за еврозоната обаче е средногодишна инфлация, т.е. гледаме 12 месеца назад. Ако правилото за инфлация е като корито на река, ние трябва да влезем в него и да останем в него 12 месеца. С инфлация почти 2,5% почти сме влезли и сега трябва да останем известен период. Не е нужно всички 12 месеца, но когато се вземе средногодишен период, средното ниво все пак да бъде в коритото", обясни той.
Икономистът изтъкна, че влизането в еврозоната е огромна тема за България:
"Трудно виждаме от български политици да се води дебатът за единния европейски пазар. По-скоро участваме с желанието да влезем в Шенген и еврозоната".
По думите на Ганев по-ниската инфлация означава, че в бъдеще и пенсиите ще бъдат вдигани с по-малко, защото "ще успокои "швейцарското правило".
Ганев коментира, че извънредното заседание на парламента по темата за пенсиите е било ненужно:
"Записано е в бюджета, беше взето решението на Надзорния съвет на НОИ, с някои лъкатушения около точния процент, но по време на предизборна кампания може би не беше най-удачното да се събира парламентът за едно протоколно решение".
Петър Ганев, снимка: БГНЕС
Още от Икономика
Биткойнът е на път да достигне равнище от 100 хиляди долара
Тази нощ криптовалутата се търгуваше за над 97 хиляди долара,
Morgan Stanley: Митата на Тръмп ще попречат на икономическия растеж на САЩ
"Много ясно е, че митата повишават инфлацията"
520 тона евробанкноти ще са в обращение в България след влизането в еврозоната
Количеството евромонети ще тежи 3600 тона