29 Март, 2026

​Драгомир Стойнев: България няма финансов ангажимент към Уестигхаус

​Драгомир Стойнев: България няма финансов ангажимент към Уестигхаус

До 2022 г. ще бъде реализиран новият реактор на АЕЦ „Козлодуй” от Уестингхаус. Още от миналия октомври ние заявихме, че на България е необходима диверсификация в доставката на ядрено гориво. С Уестигхауз ние сме в изпълнение на европейските норми. Това обяви по БНТ икономическият министър Драгомир Стойнев. Той припомни, че американската компания строи в момента централи в Англия, САЩ и Китай.

Те предлага най-модерния реактор. Ние не сме предрешили финансовите параметри, от кого ще се взима кредитът, на каква лихва. Това ще се решава от следващия кабинет, това е в неговите ръце. Ние с това решение направихме само първа стъпка. Няма не прозрачно взето решение. Всичко зависи от следващото правителство. Трябва да има приемственост. ГЕРБ избраха Уестингхаус, ние просто продължаваме. Това споразумение влиза в сила едва когато бъде одобрено от следващото правителство. Нямаме никакви финансови ангажименти. Няма да се изхарчи и лев. Най-евтиният ток е от АЕЦ и затова този проект е изгоден за България, посочи Стойнев. Той обаче увърта и не отговори, защо правят това споразумение в последния момент и то без обща позиция на политическите сили.

Министърът бе категоричен, че няма преводи от България по „Южен поток”.

С ЕК имахме разговор и се защитихме пред тях относно минали действия. В момента не се работи по проекта, чакаме ЕК да си каже мнението и правителството да реши как ще действа, посочи Стойнев.

Сподели:

Коментари (0)

Икономист: Има два сценария за Ормузкия проток, от които ще зависят цените на горивата

Икономист: Има два сценария за Ормузкия проток, от които ще зависят цените на горивата

Мерките при скок на цените на горивата трябва да са насочени към ограничаване на потреблението, а не към субсидиране на бизнеса, смята икономистът

Анти-Тръмп алианс в битка за спасяване на световната търговия и глобалния ред

Анти-Тръмп алианс в битка за спасяване на световната търговия и глобалния ред

Близо 40 държави търсят изход от кризата в Световната търговска организация на фона на нарастващия натиск от САЩ и разногласията за бъдещето на глобалните правила

Бивш шеф на АПИ отговори на критиките на премиера за дълговете на агенцията

Бивш шеф на АПИ отговори на критиките на премиера за дълговете на агенцията

Йордан Вълчев обясни какви са процедурите при договарянето на текущите ремонти, в момента се подготвят плащания към съмнителни фирми