Сдружението “Ние, гражданите”, което се зае да защитава интересите на ограбените от КТБ и БНБ хиляди вложители и клиенти предупреждават, че синдиците на фалиралата банка на Цветан Василев се опитват да договарят невлезли в сила цесии. В специално обръщение до медиите, те акцентират:
„В последните няколко дни на телефоните и и-мейл адреса на организацията получихме редица обаждания от граждани с надгарантирани депозити в КТБ, които имат сключени договори за цесия, но уведомленията им в КТБ са били подадени след 6 ноември 2014 г. – датата на отнемане на лиценза за банкова дейност на КТБ, т.е. по техните цесии не са били прихванати суми от сметките им и цесиите не са били осчетоводени. Те съобщават, че са получили обаждания от името на синдиците на КТБ да посетят банката и да потвърдят договорите си за цесия чрез подаване на декларация за произход на сумите по сметките им.
В контекста на агресивните изказвания на редица членове на правителството и парламента срещу цесиите, и по-точно срещу прихващанията, и на приетите поправки към закона за банковата несъстоятелност бихме искали да привлечем вниманието на членовете ни и на всички ощетени от фалита на КТБ граждани върху следното:
- Първо, все още не е известно каква ще бъде обявената по съдебен ред дата на неплатежоспособността на банката, т.е. валидността на сключените договори за цесии и прихващания;
- Второ, извършените ад хок промени в банковото законодателство позволи на втория кръг от измамници – кредитополучателите в КТБ, да ограбят вторично вложителите на КТБ с надгарантирани депозити. До настоящия момент нито един от цесионерите не е изпълнил плащанията на вноски на цедентите, чийто падеж е настъпил, и нито един от тях не е учрезил залози или друг вид гаранции за сумите, с които задълженията им към КТБ са намаляли.
- Трето, при шумно прогласените намерения на министър-председателя и на министъра на финансите, на председателя и членовете на парламентарната комисия за бююджет и финанси и на ДФГВ и назначените от него синдици да се оспорват всички цесии с претекст, че нарушават масата на несъстоятелността, активността на синдиците по финализирането на невлезли в сила цесии през тази седмица изглежда съмнителна. По наше мнение, техните действия по отношение на одобряването на нови цесии не биха могли да не бъдат санкционирани от високо равнище, най-малкото официално от ДФГВ, а това означава, че стремежът вероятно е да се „доизчистят” от кредити фирмите на „техни хора” – както кредитополучатели, така и цесионери и те да продължат да работят като абсолютно чисти, без задължения и съответни регистрации в Централния кредитен регистър, фирми, които ще могат да взимат нови кредити и да се препродават на високи цени. Това, обаче, съвсем не означава, че новите цеденти ще получат парите си. -
От гледна точка на опита, който имаме вече с одобрените и осчетоводени цесии и все повече налагащото се мнение на членовете ни, че е по-добре масово и едновременно да прекратим неизпълняваните от цесионерите догонори, бихме искали да посъветваме нашите членове и всички граждани с надгарантирани в КТБ депозити:
- да изчакат обявяването на окончателната дата на неплагежоспособността на КТБ;
- да се свържат с представители на „Ние, гражданите”, за да им обясним рисковете да бъдат вторично ограбени и евентуално стратегията и действията ни по съществуващигте и бъдещите договори на цесии, които вече обсъждаме;
- да изчакат последните ни опити да активираме действието на вече сключените договори, и в противен случай, масово да ги прекратим с подаване на уведомления до цесионера и синдиците на КТБ“, се казва още в обръщението на „Ние гражданите“.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни