4 Април, 2026

​Кабинетът кърпи бюджета на общини, ударени от КТБ

​Кабинетът кърпи бюджета на общини, ударени от КТБ

Безлихвени заеми от централния бюджет, в размер на 28 млн. са били предоставени временно днес на общини с блокирани средства в „Корпоративна търговска банка" АД, съобщават от финансовото министерство.

Досега 10 общини са поискали безлихвени кредити от държавата, чийто парите са блокирани в банката на Цветан Василев.

Вече стана ясно, че развитие по казуса с парите в КТБ ще има най-рано на 21 ноември, когато би трябва да изтече удължения срок на надзора над банката.

Помощ са получили Белица, Бургас, Айтос, Созопол, Раковски, а пачките са разпределени съответно - 7 700 000 лв., 11 000 000 лв., 2 800 000 лв., 4 500 000 лв., 2 000 000 лв. Във финансовото министерство обаче продължават да прииждат искания и от други общини.

Предстои експертите да се изкажат по молбите на 5 местни администрации. Това са общините Сливен, Гоце Делчев, Сунгурларе, Симитли и Казанлък.

Общият размер на средствата, които се предвижда да им бъдат предоставени, е около 10 млн. лева.

Преценката за отпускането се основава на размера на блокираните средства, като държавата отпуска само крайно необходимите.

Сподели:

Коментари (0)

Шефът на Агенцията за храните: Инспектори на БАХБ с дронове ловят нарушители

Шефът на Агенцията за храните: Инспектори на БАХБ с дронове ловят нарушители

Кой саботира контрола върху храните: опит за политически натиск, течове и злоупотреби за милиони

Шокиращ скок на цените на бензиностанциите в Европа, горивата у нас остават най-евтини

Шокиращ скок на цените на бензиностанциите в Европа, горивата у нас остават най-евтини

От ЕК отбелязват, че разликата в цената се дължи основно на три фактора, 7 страни вече рязко намаляват акцизите

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев: Последователност, а не свръхреакция - това е ключът за икономическа стабилност на България

Димитър Радев подчертава, че България трябва да заложи на последователна фискална политика, предсказуеми институции и реформи за повишаване на конкурентоспособността, за да устои на външни шокове и да подсили растежа си