Няма място за вярване или невярване. Данните оповестени от Лабораторията на Иван Костов за ощетяване на България в продължение на години от Лукойл са достатъчно стряскащи, а аргументите – логични, че да провокират проверка от компетентните органи. НАП и Агенция „Митници“ могат да направят бърза проверка и да установят истината само за няколко дни. Достатъчно е да съпоставят фактическата доставна цена на внесения суров петрол сорт „Урал“ (фактурната стойност на суровината +транспортните разходи +застраховките) с включената в производствените разходи крайна цена на суровия петрол. Така експертът и бивш финансов министър Муравей Радев коментира пред Faktor.bg скандалните разкрития.
В доклада на Лабораторията се твърди, че тази крайна цена е по-висока от фактически доставната и отговаря на средногодишната цена на по-скъпия сорт „Брент“. Нещо, което лесно и бързо може да се провери. Ако заложената в производствените разходи цена на суровия петрол е по-висока от фактически доставната и заплатена от „Лукойл Нефтохим" - Бургас на майката „Лукойл“ – Москва се получават описаните от Лабораторията ефекти. С тази разлика се завишава цената на дребно и се ощетява крайният потребител или се намалява облагаемата печалба на производителя или се комбинират в някакво съотношение тези два ефекта. Тази разлика завишава неправомерно и данъчния кредит, който се възстановява на рафинерията, казва Радев.
Той обаче е категоричен, че все още не знаем дали има допуснати порочни практики, а над „Лукойл“ е ръзпъван чадър.
Необходима е проверка - изводите, след нея. Във всички случаи обаче контролът върху рафинерията трябва да се засили включително с монтирането на контролно – измервателните уреди, за които Агенция „Митници“ настоява отдавна.
Държавата също не може да се произнесе веднага. Но може и е длъжна да провери фактите и да стигне до истината. След което да последват адекватни действия, ако се установят незаконосъобразни действия, казва финансистът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг