Вдигат осигуровката за безработица
Въвеждат наказания
На 15 август при социалния министър Йордан Христосков започна работа Консултативен съвет за реформа на осигурителната система.
От онзи ден вече са ясни насоките за "реформата", които подготвя Съветът.
Една от подготвяните промени е вдигане на осигурителната тежест.
Другата е намаляване на пенсиите.
Конкретните параметри (засега):
- Вноската за пенсии ще се увеличи с 1% и ще расте с по 1% поне веднъж годишно
- Вноската за фонд безработица ще се удвои.
- Осигурителните тавани ще стигнат още сега поне 2800 лв.
- Размерът на изплащаните пенсии ще спадне - засега неизвестно с колко. Това пише в свой анализ разследващият журналист Григор Лилов.
Според него анализ на НОИ показал, че вноските за пенсии трябва да се увеличат поне с 7,7%, понеже иначе системата фалира.
Размерът на сегашните пенсии и отпусканите щял да бъде понижен на основата на швейцарското правило, понеже у нас имало дефлация (падане на цените). Според родната формула инфлацията има относителна тежест от 50%.
Средногодишният индекс на потребителските цени е отчетен от НСИ на -1.7%
Обществения съвет би трябвало да публикува дебатите си, но като "обществен орган" той ги пази в дълбока тайна.
Аман от демагогия
А ето и някои мисли на министъра като изразител на намеренията на политическата каста у нас:
1.
"Досегашната политика беше насочена към това да намалим вноските, което означава намаляване на приходите, и да увеличим разходите, бяха вземани разнопосочни решения, което правеше задачата за постигане на финансова устойчивост изключително трудна. Насочваме усилията си първо как да подобрим приходите и по линия на повишаване на осигурителната вноска, макар и малко, плавно, и по линия на подобряване на събираемостта, и с увеличаване на административно-наказателните санкции и т.н."
2.
"Изключително ниски са осигуровките. Идете и питайте онези, които обещаваха - икономистите и работодателите, как с парите, които спестяват от направеното през годините намаляване на вноските, ще разкриват работни места, ще изсветлее икономиката. Къде отидоха тези 23 млрд. лв., които НОИ пресметна, че са спестени от 2001 г. насам от работодателите именно от намалени осигуровки?"
3.
"- Има ли опасност пенсионната система да фалира?
- Няма опасност. Затова се нарича държавно обществено осигуряване. Да фалира системата, означава да фалира държавата. Ако ползваме понятието фалит от икономиката, би трябвало сега да е обявен фалит, след като повече от половината от парите за пенсии са от бюджета - идват под формата на субсидии и трансфери."
Това е! Държавата е във фалит. Излизането от фалита се планира чрез остригване на стадото - до голо. На всички нас, дето сме електорат и нищо друго.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг