"УниКредит" официализира плановете си да увеличи капитала си с 13 млрд. евро, съобщават световните агенции. По този начин финансова институция ще направи опит да набере средства и да се справи с капиталовата дупка на фона на несигурността на пазара.
Най-голямата италианска банка обяви и намеренията си да съкрати 14 000 души до края на 2019 г., което ще й спести още над 1,1 млн. евроразходи. От борда на банката се надяват с тези реформи да постигнат и чиста печалба от 4,7 млрд. евро.
Решението на банката идва на фона на новата политическа нестабилност в Италия след неуспешния референдум за конституционни промени и оставката на премиера Матео Ренци.
През септември агенция "Ройтерс" съобщи, че "УниКредит" ще се опита да набере 16 млрд. евро капитал като емитира допълнителни акции и продаде част от активите си. Тогава вътрешни лица споделиха, че "УниКредит работи върху продажбата на "Пекао", "Финеско" и "Пионер", за да ограничи увеличението на капитала до 5-6 млрд. евро - ход, който може да донесе печалба до 10 млрд. евро.
По-рано този месец банката съобщи, че продава дела си в "Пекао". В рамките на сделката тя продава дял от 32,8% на застрахователя PZU, собственост отчасти на полската държава. Друга част от своя дял в размер на 7,3% ще бъде обърната в ценни книжа, позволявайки на "УниКредит" да печели от очаквано увеличение на цените на дяловете в полската банка.
Само през тази година банките в Италия загубиха 48% от стойността си на фона на притеснения на инвеститори заради 360-те млрд. евро, които те държат в необслужвани заеми. Дяловете на „Уникредит“ - единствената международно значима италианска банка, която през миналата година имаше 79 млрд. евро лоши заеми, са спаднали с 59% от началото на годината досега.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг