19-годишният Любомир Янчев, отскоро собственик на компанията „Мелиса Клаймът“, получи 1 милион лева инвестиция, за да започне да продава продукта си и на чужди пазари. Очаквано ново стъпало за младия предприемач, направил първия си удар като ученик в 12 клас в ЧНГ „Ерих Кестнер“ със своя домашен иконом „Мелиса“.
Две години по-късно „Мелиса Клаймът“ произвежда и продава устройство за интернет контрол на климатици, което обещава до 25% спестяване от консумираната енергия, съобщава newtrend.bg.
Българската фирма получава своето финансиране от два инвестиционни фонда – Eleven, по европейската програма за развитие на малък и среден бизнес Джереми, както и от Rosslyn Capital – български инвестиционен фонд за развитие на по-късен етап.
Компанията планира да навлезе основно в Турция, Испания, Италия и Гърция, като най-големи пазари, но ще продължи да продава и в България.
Българският екип е разработил устройство, което позволява управлението на климатик от всяка точка на света. Всичко, което необходимо на потребителя е неговия смартфон.
„Малко хора са запознати, но до 50% от консумацията на ток е контролирана от климатика. Лоша новина обаче е, че климатиците не знаят нищо за нас – кога се прибираме, каква температура харесваме и т.н. Мелиса обаче прави всеки един климатик умен. Тя планира как да менажира температурата у дома, за да може да постигне възможно най-голяма енергоефективност и комфорт“, обяснява управителят Любомир.
Базирайки се на местоположението на потребителя, Мелиса решава кога и как да нагласи температурата у дома. Например, когато потребителят не си е вкъщи, тя поддържа различна температура, а когато разбере, че се прибира, включва климатика. Умният алгоритъм позволява до 25% намаляване на разходите за консумация на електроенергия на климатика.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг