През февруари БНБ отчита нарастване на активите, печалбата и балансовия капитал на банковата система. Ликвидните активи се увеличават с 2,5% до 28,3 млрд. лв., като най-голям растеж се наблюдава при средствата по разплащателни сметки в други банки и междубанкови депозити до 7 дни. Коефициентът на ликвидност се е повишил до 37,59%. Спрямо края на януари активите на банковата система нарастват с 0,6% до 87,6 млрд. лв. Инвестициите в дългови и капиталови инструменти се увеличават с 2,2% с водещ принос на дълговите ценни книжа, държани за продажба. Делът на портфейлите с ценни книжа се повишава до 13, 5% в общия размер на активите. В кредитния портфейл на банковата система, без сектори централни банки и кредитни институции, е отчетен лек спад до 53,3 млрд. лв. Динамиката идва повлияна и от извършени през месеца продажби на кредити. Кредитите за нефинансови предприятия намаляват с 0,5%, а тези за домакинства остават почти без промяна. Най-голям темп на спад има при кредитите за секторите държавно управление (6,1%) и други финансови предприятия (2,0%).
Депозитите в банковата система отбелязват месечен растеж с 0.3% и в края на февруари са 74 млрд. лв. Депозитите на домакинства нарастват с 0,5%, а делът им в структурата на общите депозити в банковата система достига 60,4%. През месеца най-висок темп на нарастване има при депозитите на други финансови предприятия. Към 29 февруари натрупаната печалба на банковата система е 196 млн. лв., колкото и през февруари 2015 г. Разходите за обезценка на кредитите и вземанията от началото на 2016 г. възлизат на 124 млн. лв. срещу 110 млн. лв. година по-рано. Балансовият капитал на банковата система в края на февруари е 11.8 млрд. лв. Спрямо края на януари той нараства с 1,6% главно поради приноса на печалбата.
Основната лихва остава 0,00
Основния лихвен процент остава без промяна- 0,00 и за април, реши УсС на БНБ, съобщиха от централната банка.
Нови вноски за банките в гаранционния фонд
Управителният съвет на БНБ определи общата сума на вноската на банковата система към Фонда за преструктуриране на банки за 2016 г. в размер на 95 687 327 лв. Решението е прието на основание чл. 139, ал. 1 от Закона за възстановяване и преструктуриране на кредитни институции и инвестиционни посредници, съобщиха от централната банка.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни