Двамата най-големи акционери в КТБ са подали молби по делото за несъстоятелност на банката. Това показва справка в деловодството на Софийския градски съд (СГС), но от съда до този момент не са отговорили за какво са молбите, пише "Правен свят".
Законът за банковата несъстоятелност позволява на акционерите, които към датата на отнемане на лиценза са притежавали повече от 5 на сто от капитала на банката, да встъпят в делото за фалит.
Още в четвъртък в съда е постъпила молба от фирмата на отстранения от длъжност и обвиняем шеф на Надзорния съвет на КТБ Цветан Василев "Бромак", която държи над 57% от КТБ. Ден по-късно е внесен документ и от косвено контролираната от Генералния държавен резерв на Султаната Оман "Бългериън акуизишън къмпани", която притежава 30 на сто от капитала на банката. За молбата на "Бългериън акуизишън къмпани" в деловодната система на СГС има отбелязване, че е за встъпване на акционер. За тази на "Бромак" няма подобен запис, а само, че има приложения.
По закон искането на БНБ за фалита на КТБ трябва да бъде разгледано от СГС на заседание при закрити врати с представители на прокуратурата, КТБ (квесторите) и Фонда за гарантиране в влоговете в банките. Ако молбите на "Бромак" и "Бългериън акуизишън къмпани" са за участие в процеса, съдът ще трябва да призове и двете компании.
Първото заседанието по делото трябва да бъде насрочено до 15 дни след образуването на делото за несъстоятелност. Според деловодната система на СГС това е станало на 10 ноември, а искането на БНБ за фалита беше внесено на 7 ноември.
След отвод на съдия Калинка Илиева делото за фалита на КТБ беше разпределено на шефа на Търговското отделение на СГС Иво Дачев, който още не е насрочил заседание.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг