В много случаи пазарлъкът завършва с бурно начало на семейните инвестиции за ползване на слънчева енергия. Очевидно у българина все повече узрява идеята да си осигури енергийна независимост от монополистите продавачи на ток и горива.
Между 60 и 70 хиляди лева е крайната цена на фотоволтаична система, инсталирана на южен скат, която трябва да захрани къща от 150 квадрата, изчисли най-общо Емил Янков, шеф на Маркетинг и продажби в пловдивската компания “Екоенергия”, пише Марица. Около 75-80 панела ще са достатъчни, за да осигурят 10 до 12 киловата мощност. В цената е включено всичко - панелите, монтажа, конструкцията, инверторът, акумулаторът. Ако клиентът успее да сключи договор с ЕВН, според който електроразпределителното предприятие (ЕРП) се задължава да изкупува излишния ток, инвестицията ще е по-малка - около 32 хиляди лева, тъй като акумулаторът няма да е нужен, посочи Янков. Той уточни, че един панел осигурява 240 вата ток и заема около 2 квадрата. Посочените цени са с панаирната отстъпка, която е 15 процента.
Миналата година по това време запитванията на щанда бяха основно за създаване на фотоволтаични паркове. Интересът беше огромен заради високата цена, на която ЕРП изкупуваха енергията от възобновяеми източници, поясни маркетинг директорът. При новата държавна политика, според която до 2016 г. ЕРП-та няма да подписват договори с компании, които имат намерение да създават фотоволтаични паркове, производителите на слънчеви системи се преориентираха към изграждането на покривни инсталации. Установихме, че броят на семействата, които искат да станат енергийно самостоятелни, се увеличава непрекъснато, каза Янков.
Най-добрият вариант за една фамилия е да ползва собствено произведеното електричество, а излишното да прехвърля към енергийната система на ЕВН, Е.ОН или ЧЕЗ, продължи Янков. Научихме обаче, че дори когато става въпрос на малки инсталирани мощности от порядъка на 10 киловата, ЕВН трудно подписва договори, което е проблем за хората.
Според Колю Орешков, собственик на фирма “3К” - Варна, идеята за енергийна независимост обхваща все повече българи. Хората не искат да робуват на монополистите и са готови да инвестират в този вид свобода. Дори и ЕРП да не подписват договори, семействата могат да се справят с проблема като закупят акумулатори. Така произведената пред деня слънчева енергия ще може да се ползва и през нощта. През зимния сезон, когато слънчевите часове са по-малко, акумулираният ток ще е достатъчен, за да осигури осветление и работа на уреди, които ползват малко енергия. Отоплението могат да го компенсират с котели на пелети, чипс или дърва и въглища. Добрата топлоизолация и електрически уреди клас А, които работят икономично, ще създадат енергийния им суверенитет, посочи Орешков.
Той смята, че енергийната политика на страната е доста хаотична, непредсказуема и лобистка. Германия започна с програма за 10 000 фотоволтаични покрива, като стимулираше населението да създава за собствени нужди електричество от възобновяеми източници. Немското правителство разсъждаваше в посоката, че трябва да запази за поколенията подземните суровини - въглища, газ и т.н. като замени тяхната енергия с тази от ВЕИ. Затова днес там има 1 милион слънчеви покрива, докато у нас са няколко десетки. Правителството не създава условия, за да поощрява именно семейното самоосигуряване с енергия. Дори сега, когато ДКЕВР на два пъти намали цените на слънчевата енергия, не диференцира цените така, че да поощри слабите инсталации, които произвеждат до 10-20 киловата и които очевидно не работят с цел печалба.
Заради решенията на правителството и нашата работа намаля, оплака се Колю Орешков. Ходовете на ДКЕВР лимитират нашата индустрия на ВЕИ и затова на протестите в понеделник служители от фирмата ни присъстваха и изразиха позиция.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг