Според него това не е печеливша политика, защото бившият финансов министър е върнал управлението на бюджета като философия и методи 15 години назад, заради собствените си разбирания и късогледство.
Дацов е категоричен, че в правителството има нужда от икономисти с друга философия за управлението, която да акцентира на икономическата политика като инструмент за извеждането на страната от тежкото състояние, в което се намира.
С тази позиция се съгласи бившият министър от управлението на НДСВ Лидия Шулева. Според нея обещанията на Орешарски, че ще запази фискалната стабилност и валутен борд, създават известни опасения.
През последните години и особено при управлението на ГЕРБ започна да се издига в култ фискалната политика, за сметка на липса на реална икономическа политика. Това означава казано по-просто, че не ни трябват инвеститори, които да създават работни места, а разчитаме преди всичко на вносителите. Такава политика, няма да ни даде никакъв успех, това трябва да бъде променено незабавно, предупреди Шулева.
Тя подчерта, че не у нежно сега да гледаме в огледалото за обратно виждане, а да решаваме проблемите в настоящия момент. Според нея ситуацията в страната сега не е по-тежка от 2001 година и по отношение на дефицита в бюджета, и по отношение на заетостта и безработицата. Най-главния проблем за нея обаче е липсата на перспектива за хората. Това трябва да се реши сега, в това трябва да се положат усилията. Управляващите трябва да покажат реално какво може да направят, за да си подобри животът на хората, категорична е царистката.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг