Европейската комисия следи отблизо случая с Корпоративна-търговска банка. От институцията напомнят, че измененията в законите не могат да ограничават независимостта на Българска народна банка или да й възлагат задължения за осигуряване на ликвидност или рекапитализация на кредитни институции.
Еврокомисията остава на позицията си, че изплащането на гарантираните депозити не трябва да се забавя, в случай че отнемането на лиценза се отлага във времето, напомня „Капитал”. Законодателна поправка в Закона за кредитните институции, оттеглена в петък, предвиждаше БНБ да оздравява банки в такава ситуация. Според българското законодателство двете са обвързани и изплащането на парите на вложителите става 20 дни след отнемането на лиценза. Комисията и Европейския банков орган започнаха процедура срещу България във връзка с това предполагаемо нарушение.
В края на седмицата Народното събрание прие законодателни промени, осигуряващи незабавно изплащане на гарантираните депозити при условията на правото на ЕС, но не сложиха конкретен срок. Не е ясно обаче колко време ще отнеме това и няма ли да започне междувременно изплащането им по действащото в момента законодателство.
Очаква се до дни квесторите да внесат в БНБ осчетоводените обезценки за 4.2 млрд. лв. в надзорните отчети на КТБ - крайният срок за това беше петък - 31 октомври, но управителят на БНБ Иван Искров пред депутатите допусна, че ще има малко закъснение. До 20 дни след това започва изплащането на гарантираните депозити като вложителите имат пет години, за да си ги изтеглят.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг