Банковата система в България е с висока капиталова адекватност и ликвидност. Това става ясно от интервюто на финансите Петър Чобанов, дадено пред информационната агенция Ройтерс.
"Подкрепата за ликвидността на банковата система ще бъде използвана само ако се наложи. Буферът е налице, но той няма да се отрази на разходите на правителството", посочва министърът, цитиран от БНР.
Според Чобанов, последните събития в страната няма да повлияят на планирания бюджетен дефицит от 1,8% от брутния вътрешен продукт за тази година. Министър Чобанов коментира също така, че те няма да се отразят и на предвидения икономически растеж, който за 2014 г. е заложен на 2,1 процента. Пред Ройтерс министър Чобанов посочва още, че международните инвеститори са показали доверието си в България, след като през миналия месец страната набра близо милиард и половина евро на международните капиталови пазари с купон за емисия 10-годишни облигации.
Рейтинговата агенция "Стандрат енд Пуърс" коментира, че сътресенията в българската банкова система засега няма да променят суверенния кредитен рейтинг на страната. Агенцията основава оценката си на усилията на властите да предотвратят разпространение на масовото теглене на пари от две банки през юни.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг