24 Ноември, 2024

Чудо! Американски професор строи къщи от бетон с принтер за минути

Чудо! Американски професор строи къщи от бетон с принтер за минути

 

Стоян Стоянов

Във времена на война и криза се раждат повече момчета и се правят големи открития. Това неписано правило не е изключение и важи и до днес. 

Изправени пред световна икономическа криза, загуба на морал и ценности, чувство на безпътица и яснота за младите хора в каква посока да тръгнат, човешкият устрем и въображение отново нямат граници. Иновации в различни области бележат прохождащото ново хилядолетие и всичко това е в услуга на хората. Такъв пример е откритието на професор Берок Хошневис.

То е предшествано от бума на така нареченото

3D принтиране

Историята на 3D принтерите датира от далечната 1982 година. Тогава е проектиран първият документиран обект създаден по този начин от  Хидео Кодама, преподавател от института по индустриални технологии на Нагоя, Япония. 1984 година е създаден официално първият работещ 3D принтер от Чарлс Хълл.

В началото на 21 век започва производството на тези принтери за масовите потребители, доста скъпо дори и за богатите западни страни. За справка през 2010 година цените започват от скромните 20 хиляди долара. В периода 2010-2013 развитието на тази технология е вече толкова голямо, че сега цената на едно устройство пода под 1000 долара, намирайки масово приложение сред ученици и студенти, дизайнери, архитекти, иноватори. То им дава невероятна възможност да изразят себе си, да покажат своята креативност, да създадат нещо красиво, бързо, лесно.

С развитие на 3D технологиите, нарастват и възможностите за приложението им. Берок Хошневис е професор по инженерство към университета на Южна Калифорния. Той и екипът му разработват аналог на 3D принтера, но позволяващ изграждането не на малки обекти,а на цели къщи и сгради. Базирана на CAD/CAM технологиите, тяхна разработка- CONTOUR CRAFTING, отваря нова страница в развитието на строителството и архитектурата.

CONTOUR CRAFTING най-просто казано представлява, автоматизирано изграждане на сгради, базирано на технологията на 3D принтирането. Чрез него могат да се изграждат както единични сгради, така и цели квартали. Ефективността на този нов строителен метод е наистина огромна. Той ще редуцира времето за изпълнение на един обект многократно, ще намали средствата за изграждане, ще увеличи безопасност при самия строителен процес. Не на последно място, ще създаде възможност архитектите да бъдат по гъвкави в дизайна на своите сгради.

По думите на професор  Берок времето за строителство на една къща от приблизително 200 м2 ще отнеме не повече от 20 часа. Разработеният от него гигантски принтер, изгражда слой по слой сградата. Материалът, който използват, е бетон, обогатен с композитни влакна за увеличаване на неговата якост и еластичност. По изчисления здравината на материала достига до 80 MPa,  близо два пъти по-голяма от масово използваните по света. В процеса на работа позволява автоматизирано да се поставят до укрепващи сградата елементи, ВиК и ЕЛ инсталациите, както да се извършва автоматизирано боядисването на постройката. 

 

В момента професор Бехрок Кошевиц и екипът му, съвместно с Американската космическа агенция, разработват робот, който да изгражда за нуждите на хората структури на Луната, като писти, пътища,  жилища,  защитни радиоактивни стени и много други.

Най голямото предимство на CONTOUR CRAFTING е възможностите, които предлага пред човечеството в следващите 50 години. Очаква  се населението на земята да достигне 9,2 млрд. души, а строителството на домове за минути е наистина магическо предизвикателство.

{youtube}-yv-IWdSdns{/youtube}

 

Сподели: