Опитваме се да скъсим веригата на доставки от българския производител до българския потребител, но последният решава. Това каза пред журналисти земеделският министър Десислава Танева при посещението си на изложението "Подкрепяме българското", което се провежда пред Националния дворец на културата. "Българският потребител трябва да знае - ние приключваме много добра стопанска година, която говори, че страната ни произвежда повече и нейните производители произвеждат все по-добре и с по-високи добиви. Имаме рекорден ръст на пшеница на добива тази година - 5,6 млн. тона. Най-висок среден добив, 1% повече обработваеми площи, ръст на зеленчуците, над два пъти в плодовете, в животновъдстдово, най-трудния сектор, увеличение между 13 - 18 % във всяко от категориите. Независимо, че тези две години бяха на най-ниски цени на производството", обясни тя.
По отношение на това какво ще направи, за да не ни заливат турски, гръцки, ГМО и други храни тя коментира, че потребителят ще направи своя избор. "Това, което се опитваме да направим е да скъсим веригата на доставки на българския производител до българския потребител. Той избира храната, която да консумира. Наша задача е да мотивираме производството на български храни, да ги мотивираме да бъдат по стандарти качествени и най-важното, което е и най-проблемното за нас да скъсим веригата на доставки до крайният потребител", отбеляза министър Танева.
Във връзка с това какво си е харесала от изложението тя уточни, че в хода на тази кампания всеки от политическия кабинет мина по областен център. "Аз минах през 7 области през такива, каквито не е била посетила миналата година. С над 3 000 човека се срещахме тази година и има изключително добри регионални производители, които не са известни на софийския пазар", допълни тя като даде пример с производители в Шумен. "Сигурна съм, че и тук има добри предложения за храни", допълни тя.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг