24 Ноември, 2024

Дянков "учи света" защо има нужда от мерки за икономии

Дянков "учи света" защо има нужда от мерки за икономии

 Европа се нуждае от по-умен дебат за мерките за икономии. Това пише Симеон Дянков, бивш финансов министър и вицепремиер, в статия за  американския в. "Уолстрийт джърнъл".

Дянков припомня, че мерките за икономии са обвинявани за всички беди на Европа едва ли не от всички - от президентите на САЩ и Франция Барак Обама и Франсоа Оланд, през бюрократите от МВФ и ЕС, до стачкуващите работници навсякъде на континента.

"Повече държавни пари, казват те, означават по-висок растеж и по-добри изгледи за работа", отбелязва той и подчертава, че "доказателствата сочат точно обратното".

"Икономиките от Европейския съюз, които регистрират най-висок растеж през последните три години - Германия, Латвия, Литва, Полша и Швеция - всички те приемат мерките за икономии сериозно.

Прогнозите на Европейската комисия от зимата на 2013 г. показват сходна тенденция.

Петте най-бързо растящи икономики в Европа е прогнозирано да бъдат България, Естония, Латвия, Литва и Румъния - всички те фискални ястреби", се аргументира Дянков.

Бившият финансов министър посочва, че докато той е заемал поста, България е съкратила държавните разходи и е повишила пенсионната възраст - мерки, които са свели бюджетния дефицит до под 1% от БВП миналата година - но въпреки това националната икономика е едва една от четирите в Европа, които са регистрирали растеж 12 поредни тримесечия.

"Мнозина анализатори казват, че правителството на Бойко Борисов е паднало заради мерките за икономии. Истинската причина обаче е това, че ние не успяхме да реформираме сектори като енергетиката и здравеопазването и да наложим мерките за икономии и в тях", пише Симеон Дянков.

Бившият финансов министър подчертава, че"Европа се нуждае от мерки за икономии, в противен случай - обяснява той - неефективността в определени сектори се запазва. Освен това големите държавни разходи откриват повече възможности за корупция."

"Европа се нуждае и от откровена дискусия за конкурентоспособността", казва Дянков.

Той се аргументира, че "най-голямата слабост на континента е, че много страни произвеждат и изнасят прекалено малко и на прекалено висока цена".

Има голяма доза истина в обясняването на неконкурентоспособността на европейската икономика с еврото, пише бившият финансов министър.

Страните от Южна Европа приеха единната валута при надценен курс, а в контраст Германия обезцени своята валута при влизането си и така повиши своята производителност.

Европа следователно  се нуждае отчаяно от план за икономически растеж, подчертава Дянков и изразява съжаление, че този въпрос така и никога не се е озовал в центъра на вниманието, въпреки неговите призиви.

Твърде много внимание бе отделено на фискалните пактове, данъчната хармонизация и банковия надзор като следващото голямо нещо, отчита той.

Бившият финансов министър пише в заключение, че Европа може да заработи само с мерки за икономии в държавните бюджети, в съчетание с намаляване на бюрокрацията и структурни реформи.

Сподели: