25 Ноември, 2024

Експерти: България е в патова ситуация за ”Белене”

Експерти: България е в патова ситуация за ”Белене”

Идеята за продажба на оборудването за Белене, не е възможна, поне това показаха преговорите в Иран. Писмото на Юнкер е принципно, а България е в патова ситуация.

Това каза Станислав Георгиев - изпълнителен секретар на БУЛАТОМ пред БНР. Той заедно със Славчо Нейков от Института за енергиен мениджмънт коментираха отговорите на писмото на премиера Бойко Борисов до Брюксел. В него страната ни постави въпроси, свързани с проекта за АЕЦ "Белене".  Вчера шефът на ЕК Жан Клод Юнкер изпрати писмо до Борисов, в което подчертава, че няма пречки през газов хъб в България да минава и руски газ, както и страната да построи нов ядрен реактор. 

Дали ще се строи друга мощност е решение на България и каквото и да правим, трябва да следваме правилата и да уведомим комисията, ако се стигне до решение за осъществяване на проекта. Проблемът във вашите ръце, решавайте, но ни уведомете - това е отговорът. Процесът по искане на съгласието на ЕК е сложен и дълъг. Това беше направено по първия вариант за проекта. България знае как се прави това, защото веднъж вече е проигравано, коментира Георгиев. 

ЕК не може да се ангажира с подкрепа за конкретен проект, каза Славчо Нейков. Според него по-голямата част на писмото на Юнкер е посветена на газа. За ядрената енергетика е точно това - вземете решение и ни уведомете.  По думите му България може да използва това писмо за отговор на два въпроса - какво да се прави с Росатом, защото лихвите се трупат с бясна скорост. Дали да се изгражда "Белене" или седми блок е стратегически въпрос. Има огромна разлика. 167 хиляди евро на ден са 10 милиона евро. Толкова губим по проекта "Белене". Законът казва, че трябва да има стратегическо решение, смята Нейков. 

Станислав Георгиев подчерта, че в момента сме в патова ситуация и ако някой губи, това е преди всичко България. В момента не плащаме нищо, но задлъжняваме. Никой не казва откъде ще вземем парите. Това е огромна сума за България. Георгиев смята, че в компетенциите на правителството е да вземе решение, но вариантите не са много. Дано не се стигне до варианта с продажба за нищожни пари, както стана с оборудването, което най-напред беше произведено за "Белене", допълни той. 

Според него руската страна има интерес да построи АЕЦ в страна от ЕС. България винаги е печелила, когато е правила нещо, с което големите не са съгласни. Нашият интерес е да имаме нова генерираща ядрена мощност.  Славчо Нейков смята, че писмото на Юнкер съдържа признание за това, което правителството е направило. България се върна на масата с една проактивна позиция. 

На 9 август ще има среща на президентите на Турция и Русия. Преди това се срещнаха министрите на икономиката и една от темите беше "Турски поток", който е конкурентен на "Южен поток". Позицията на ЕК е принципна. Юнкер припомня, че трябва да се спазват европейските правила и подчертава, че предстои много работа. Прави връзка с инициативата на 9 страни за газова свързаност, смятат експертите.

Сподели: