Смутен съм от този проект, спомням си, че миналият опит на Румен Гечев да се справи с банките и икономиката в правителството на Жан Виденов завърши с огромен фалит за България. Това обяви по Нова ТВ финансистът Емил Хърсев. Според него с новите промени на парламента се решава само един единствен проблем – възможността на банката да променя методиката, по която се определят лихвите.
Законите не падат от небето. Депутатите да спрат да гледат в небето и да потърсят професионалистите. Аз се питам защо не се ползват уменията на един учен като проф. Валери Димитров, та той е автор на всички банкови закони.
Приз Нова ТВ проф. Валери Димитров също изрази недоумения от някои текстове в новите промени на закона, както и от необяснимата липса на клаузи, които да защитават хората.
Имаме засилено администриране на фирмите, които ще раздават бързите кредити. Трябва да се спре лавината ог лихви, а не да има регистрационен и лицензионен режим. Налагането на таван на лихвите е част от решението на проблема, но има нужда от цялостна промяна в Закона за задълженията и договорите. Трябва да се въведе частична нищожност над определен предел в налагането на лихвите. И да се даде специално право на засегнатото лице да атакува тези наднормени лихви пред определен орган.
Големият проблем е какво да се прави с невежите хора, които стават жертви на високите лихви – трябва да се даде право да се атакуват такива лихвени клаузи пред Комисията на потребителите. И тогава кредиторът да води дела и да доказва, че лихвите му са били обосновани. Тоест тежестта се пренася на кредитора. Да се даде също законодателно възможност първо да се погасява главницата, а след това лихвата. Сега практиката някъде е да се плаща първо лихвата и така човек с години изплаща заем, но от главницата не е платил нищо, обясни експертът по банково право.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг