Вътрешният фалит на Гърция няма да е изненада, защото сценарият е реален още от 2011 година. Това коментира пред БЛИЦ финансистът Емил Хърсев, който определи това като събитие с временен характер и посочи, че вероятно така се дава сигнал на външните кредитори.
„Мораториумът върху вътрешните плащания не е окончателен, той е по-скоро сигнал към външните кредитори, че трябва да се работи по договореностите с правителството, тъй като няма нищо казано за предстоящите плащания по външния дълг”, каза още финансистът.
Той определи ситуацията в съседите като „крехка” и посочи, че опасността от излизане на Гърция от Еврозоната не е отминала. Хърсев се позова и на изказване на гръцкия министър на финансите Варуфакис от вчера, в която той признава за липсата на достатъчно средства в хазната за дълга, който трябва да се плати през юни.
Според Хърсев тежката финансова ситуация, в която е изпаднала южната ни съседка не застрашава България.
„Банките, които работят в България, са български, независимо че някои имат гръцки собственици, като страна ние като държава не сме сред кредиторите на Гърция и не сме застрашени от трусове, ако се стигне до фалит”, каза още той.
По думите му у нас има добри експерти, работещи в управление „Банков надзор”, които със сигурност следят ситуацията и са взели необходимите мерки. Той посочи като пример за добрата им работа фалита на турската „Демир банк” преди няколко години, която закри и филиалите си в чужбина, но българският й филиал продължи да работи, работи и в момента под името „Дбанк”.
Емил Хърсев прогнозира, цитирайки и други финансови анализатори и експерти, че на Гърция по-скоро й предстои да премине през исландския вариант, в който държавата придоби задлъжнелите трезори с цел оздравяването им. „Мекият вариант, който имахме при кризата в Кипър е по-малко вероятен, но все пак нека изчакаме и да видим как точно ще се развие ситуацията”, завърши финансистът.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг