25 Декември, 2025

Г. Касчиев: Референдумът за “Белене” е нелегитимен и нецелесъобразен

Г. Касчиев: Референдумът за “Белене” е нелегитимен и нецелесъобразен

Той изтъкна, че този референдум трябва да бъде оценяван по два критерия – легитимност и целесъобразност.

Според мен този референдум не е легитимен, защото законът за използването на ядрената енергия казва, че за нови мощности в енергетиката решенията се вземат от Министерски съвет (МС). Тоест, дали трябва да се строи АЕЦ “Белене” или не е единствено от компетенцията на МС, заяви Касчиев.

Експертът е убеден, че освен че не е легитимен, референдумът не е и целесъобразен. Защото не може всеки обикновен гражданин да зная точни параметри и стойности, чрез които да прецени оправдана или не е изграждането на АЕЦ “Белене”. Трябва да се направят редица оценки – например, за околната среда, за  радиоактивни отпадъци и едва тогава да се вземе компетентно решение, смята Касчиев. 

Той посочи, че  подобни народни допитвания обикновено се правят, когато обществото има опасения за въздействието на тази централа върху екологията и дали тя не е заплаха за обществото. А в случая обществото трябва да решава дали има нужда от такава централа и доколко тя ще бъде ефективна.

Георги Касчиев отчете също, че създадената от парламента комисия за разследване на корупционни схеми в енергетиката и АЕЦ трябва да разплете в следващите 6 месеца наистина възела и да установи имало ли е хора, които са използвали постовете си за лично облагодетелстване и корупционни схеми.

Сподели:

Коментари (0)

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

Кремъл е в шок: Все повече руски петролни танкери засядат задълго край бреговете на Азия

В материал на Bloomberg се изтъква, че санкциите срещу агресора принуждават руския петрол да остава все по-дълго в морето, докато Москва и нейните купувачи търсят нови схеми за доставка

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

НАП напомня на клиентите как да избегнат двойното данъчно облагане

Метод може да прилoжи всяко лице, чийто доходът е бил правилно обложен

Изграждат зарядни станции за електромобили по АМ "Тракия"

Изграждат зарядни станции за електромобили по АМ "Тракия"

Два от общо шестте зарядни центрове ще бъдат разположени в близост до автомагистралата – при изходите за Чирпан и за село Кабиле, и са част от зарядната инфраструктура за електрически превозни средства