Той критикува правителството на Борисов, че не са били изрядни в това отношение и са правили гимнастика с отчитането на тези разплащания. Именно така се стигнало и до кризата. Хампарцумян обясни, че ако има редовни плащания към бизнеса и към общините може и с по-малко средства те да бъдат завъртени на няколко оборота и така ефектът от използването им да бъде няколко пъти по-голям. По думите му тази тактика е знаел всеки амбулантен търговец, но министрите в България не можели да я прилагат.
Хампарцумян се обяви и против приемането на закон за фалит на физическите лица, защото в България той се привнасял изкривено от англо-саксонската система. Според него този закон не можел да бъде инструмент за решаване на проблемите, затова не трябва да се приема прибързано. Хампарцумян е категоричен, че в обсъждането на един такъв закон трябвало да участват само професионалисти, но не и граждански структури.
През последните месеци с подобни изказвания банкерът натрупа доста негативи в социалната мрежа. Именно той, който сега критикува правителството на Борисов, само преди няколко месеца най-нагло твърдеше, че няма криза и че тя е само в главата на неудачниците и некадърни българи. Тогава банкерът не помисляше и да критикува правителството на ГЕРБ и Симеон Дянков, че не се разплащат с бизнеса и създават проблеми.
Абсолютно лобистко и в защита единствено на интересите на банките е и твърдението, че нямало нужда от закон за фалита на физическите лица. Именно поради тази причина хиляди българи всяка година остават на улицата заради отнемане на имоти, бизнес и други обезпечения, заради невъзможност да си връщат лихвите към банките, които се променят безразборно. Хампарцумян не само не иска да отпадне банковия монопол, узаконен от правителството на тройната коалиция в новия Гражданско процесуален кодекс, но и твърди, че гражданите нямали право да обсъждат един такъв закон.
През последните месеци предлагането на този закон се лансира именно от граждански организации, които се борят срещу монополите на банките и ограбването на клиентите.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.