За да се финализира решението на КЕВР за новите цени на тока, изискваше изработването на Наредба, която трябваше да подготвят три министерства. Тези, които трябваше да я направят, не си свърши работата. Но някои хора заблудиха премиера, защото част от бизнеса иска да запазят статуквото. Това заяви по Нова ТВ председателят на КЕВР Иван Иванов.
Той обясни, че тази Наредба ще позволи най-енергоемната част от индустрията, където електроенергията е голяма част от себестойността на продукцията, да плаща такса, която ще се повиши само с 2%. Но понеже се забави работата по изготвянето на Наредба, сте стигна до внушението, че ще бъде вдигната с 20% цената на електроенергията за бизнеса.
С решението ние въвеждаме справедливост - не може битовите потребители да плащат 53 лева, а тези на свободния пазар - 19 лева. С тази добавка всъщност отиваме към либерализиране на пазара. Ние защитихме обществения интерес, като въведохме единна добавка. Но чрез Наредбата вече ще бъдат облекчени най-енергоемките производства, а другите ще плащат по-голяма добавки. Като цяло увеличението на тока ще е само 8%, а не 20 както обявиха. А цената на продуктите, които предлагат, ще скочи с 2%, за енергоемките -под 2%, а за останалите - туризъм, строителство - под 1%. Аз не смятам, че има натиск от правителството. Но се съобразявам изключително и само с обществения интерес - да има справедливи цени. В същото време с конкретните мерки, които ще бъдат предприети, ще извадим НЕК от огромната финансова дупка - като се запълни сериозна част от тази дупка. Тоест, създаден е един балансиран ценови модел за електроенергия, посочи шефът на КЕВР.
Иванов отхвърли нападките на Таско Ерменков от БСП, че с промените отново се защитават интересите на ЕРП-тата, а не на българските потребители и бизнес.
Точно ЕРП-тата, които плащаха по времето на Орешарски само 30 лева за технологични загуби, сеща ще трябва да внесат 120 млн. лева в НЕК., но Ерменков използва старите щампи, като плаши хората с вдигането на цената на тока и манипулира общественото мнение. Реформата е важна и тя ще подготви пазара за въвеждането на енергийната борса, която ще реши част от проблемите в потребителите, категоричен е Иван Иванов.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг