Нов доклад твърди, че светът плаща най-високата цена за тероризъм от атаките през 2001 г. над Кулите близнаци в Ню Йорк насам.
През 2014 г. терористичните актове са стрували на света 52,9 млрд. долара – приблизително размера на целия годишен брутен вътрешен продукт на България. За сравнение – в резултат на атентата на 11 септември в САЩ разходите са били 51,51 млрд. долара. Това сочи най-новият годишен индекс на глобалния тероризъм на Института за икономика и мир, цитиран от Blооmbеrg.
За да бъде поставена цена на тероризма, институтът пресмята стойността на имуществените щети, на смъртните случаи и на ранените, включително разходи за медицински грижи и пропуснати ползи. Тази сума дори не включва увеличения брой охранители, по-високите застрахователни премии или градските задръствания в резултат на нападение.
Макар откритията да не включват въздействието на атаките във френската столица на 13 ноември, тъй като ще бъдат оценени количествено в изследването догодина, икономическите последици от най-ужасния терористичен акт в Европа за последното десетилетие и то толкова скоро след януарските престрелки срещу екипа на сатиричното списание „Шарли ебдо”, ще се отразят върху Европейския съюз почти веднага.
„Ислямска държава”, която тази година пое отговорност за атаките в Париж и Бейрут, както и за свалянето на руския самолет в Египет, вече надмина талибаните в Афганистан и стана най-смъртоносната терористична група, убивайки над 20 000 души само за миналата година.
Самопровъзгласилият се за халифат, който произлиза от „Ал Кайда” в Ирак, разчита на нарастващ брой чуждестранни бойци, идващи от развития свят. Сред страните, в които мюсюлманското население не е преобладаващо, Русия има най-много граждани, които са пътували до Сирия и Ирак, за да се бият, следвана от Франция.
През последните две десетилетия нашумелите нападения над европейски столици като Лондон и Мадрид бяха разработка на организирани екстремистки групировки. Въпреки това около 70% от смъртните случаи от тероризъм в западните страни между 2006 г. и 2014 г. са били в резултат на действията на несвързани „вълци единаци”, които са били мотивирани от антиправителствени настроения или от противопоставяне на имиграцията, правата на хомосексуалистите или аборта.
Тероризмът носи най-големи човешки жертви и нанася най-силни икономически удари в развиващите се пазари, където групировките могат да експлоатират беззаконните пространства, пренебрегвани от провалящи се или слаби правителства. От гледна точка на регионите Близкият Изток и Северна Африка са били най-силно засегнати, като през 2014 г. тероризмът там е погубил 13 426 човешки живота.
***
Две десетилетия Том Кийтинг работи за банковия гигант JP Morgan. Преди две години се премества в института за политики за сигурност Royal United Services Institute в Лондон. Кийтинг е експерт по въпросите за финансиране на тероризма. Германският Handelsblatt публикува интервю с него.
Атентатите в Париж бяха не само добре организирани, но и добре финансирани – откъде идват парите?
Не е ясно. Не знаем точния им източник. Изхождаме от това, че са били комбинирани различни финансови източници.
Колко според Вас струваха последните атентати?
Ако изходим от това колко са стрували предишни такива, бих казал 25 000 евро, които са нужни за наемането на автомобили, жилища и други. За сравнение: атентатите в Лондон на 7 юли 2005 година струваха около 10 000 паунда (14 000 евро тогава), а в Ню Йорк през 2001 около 500 000 долара (470 000).
Ислямските държава в Сирия и Ирак печелят на ден според разчети на американското правителство 2 милиона долара от продажби на черно на петрол. Отделно имат приходи от собствени данъци. Как използват и прекарват тези пари?
Организацията работи в много тясна система, далеч от етаблираните финансови институции. Никоя банка не би работила с терористична група. Използват се компании за превод на пари в чужбина като Western Union. Доверени хора пренасят пари кеш също така.
Значи големите международни банки играят малка роля?
Те имат роля дотолкова, доколкото членовете на Ислямска държава имат сметки в западните държави. Може да бъде използвана информацията, която тези банки имат за собственика на сметката, за да се търсят подозрителни хора и преводи на пари.
Препечатано от Money.bg (със съкращения)
Още от Бизнес
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит