Мартин Димитров:
Димитър Радев има всички качества да стабилизира БНБ. Той обаче може да направи сериозна кадрова грешка. Затова го призоваваме да обмисли кандидатурата на подуправители и особено тази на Димитър Костов, които има право да оттегли и да предложи нови лица. Това коментира в ефира на БНТ депутатът от Реформаторския блок Мартин Димитров.
На същата позиция е и депутатът от БСП Георги Кадиев, който обаче уточни, че социалистите нямат да подкрепят по принцип екипа на Димитър Радев, тъй като той не е спазил основния им принцип – да предложи хора, които не са от екипа на Иван Искров.
Няма да подкрепим кандидатурите за подуправители. Затова, ако предложенията на Димитър Радев минат, то може да говорим за сделка. И ако има сделка, тя ще е между ГЕРБ и ДПС, но не и между БСП и РБ или някои други формации, коментира Кадиев.
Според Мартин Димитров бламирането на Радев още в началото на мандата му като шеф на БНБ ще бъде в интерес на работата на тази особено важна институция.
Едно бламиране не е задължително нещо лошо, особено ако се върви към сериозна кадрова грешка. Като човек, който се е върнал у нас и е поел обществен ангажимент да стабилизира БНБ, едно бламиране на избора на подуправителите е полезно, за да се предотврати грешката, която е на път да направи, посочи депутатът от РБ.
И Димитров, и Кадиев споделят виждането, че заплатите на шефовете на банките и служителите, както и във всички регулатори трябва да са публични.
Аз съм против депутатите да не знаят такива базови неща и това трябва да се промени, категоричен бе Мартин Димитров.
На консенсусна позиция двамата депутати са и по въпроса за кризата в Гърция и нужно ли е те да получат подкрепа от България.
Казвам „Не“ да подкрепим Гърция с два основни аргумента. Първият е, че обикновено солидарността е от по-богатите към по-бедните държави в Съюза. И второ – СИРИЗА е лява популистка формация, която няма да направи реформи. В Гърция има скрит вътрешен консенсус за това. Гърция затъва именно защото не се случват реформите, а СИРИЗА е черешката на тортата. Освен това при всички проблеми на Гърция, с повишаване на данъчната тежест, със затворените банки и загубеното доверие – това са тежки удари върху гръцката икономика, които можеха да не се допускат. Ще има дълъг период на възстановяването на доверието, ще има повече хора, които ще теглят пари, отколкото да внасят. А дълговете трудно ще се плащат или изобщо може и да не се плащат, обясни ситуацията Мартин Димитров.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг