Националната агенция за приходите (НАП) ще обменя данъчна информация за трансгранични финансови операции с приходните администрации на другите държави членки на ЕС.
Това следва от приети от правителството промени в Данъчно-осигурителния процесуален кодекс (ДОПК).
Целта е засилване на борбата с данъчните измами, укриването на данъци и агресивното данъчно планиране, съобщиха от правителствената информационна служба.
Шефът на НАП ще обменя автоматично с другите страни от ЕС и Европейската комисия информация за предварителни трансгранични данъчни становища и предварителни споразумения за ценообразуване.
Създават се и правила за автоматичен обмен на отчети по държави, съдържащи информация за разпределението на приходите, печалбите, активите и данъците на предприятия, които са част от многонационална група предприятия.
Отчетите по държави се предоставят на страната членка, в която съставно предприятие на многонационална група е местно лице за данъчни цели или има място на стопанска дейност. В обхвата на обмена попадат само групи, които имат общи консолидирани годишни приходи в размер над 1 466 872 500 лв.
Предлагат се детайлни правила по отношение на случаите, когато многонационална група от предприятия подава отчет по държави в България. Той се подава пред изпълнителния директор на НАП по електронен път в 12-месечен срок, считано от края на отчетната данъчна година за групата.
От догодина ще отпаднат досегашните евроразпоредби по отношение на облагането на доходите от лихви по влогове в други държави членки на ЕС. Правилата за приспадане и възстановяване на подоходен данък ще бъдат отменени от 1 януари 2022 г. заради петгодишния давностен срок.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг