Въведете пълна прозрачност в обществените поръчки, въведете антикорупционно законодателство. За това призова политиците президентът Росен Плевнелиев по време на 10-ата среща на бизнеса и правителството, организирана от "Капитал".
"Решенията са реформи, които трябва да отговорят дали искаме да изграждаме социалноотговорна икономика или олигархична. Съдебната реформа е в центъра на всичко, което трябва да се направи. Без работеща съдебната система няма да има инвестиции, няма да има и повишение на качеството на живот. А защо не и последващата промяна в Конституцията", посочи държавният глава и апелира за работещите институции.
По думите му това са предпоставки, които ще забързат икономиката, ще създадат повече работни места, а и ще вдигне стандарта на живот. Държавният глава очерта в речта си значението региона около нас.
"Ние не градим икономически стени, не преначертаваме границите на Балканите. Искаме стените да падат, а не да ги местим", заяви още Плевнелиев.
Той отправи послание към фирмите да не се ограничават само в нашата страна, а да мислят преди всичко регионално.
"Бъдете двигател на региона", призова президентът. Президентът посочи, че политиката на добросъседство и ескпортът на български стоки в региона на Югоизточна Европа е вторият основен двигател на икономическия растеж у нас. За последните пет години експортът се е увеличил с 50%, както и увеличения брой на туристите от други страни у нас и обратно.
Държавният глава отчете още един показател, който прави успешна за България 2015 г. - кабинетът е събрал 2.8 млрд. лв. повече приходи, има ръст от 2.8% на икономиката, намалява държавния дълг и дефицита, както и безработицата.
"Записахме най-добър резултат от еврофондовете - 96% за първия период - безспорен успех на страната", отбеляза още Росен Плевнелиевтой.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг