Строежът на молове в България спря, показват данните на консултантски компании за имоти.
Така 9 години след бума на моловете роенето им секна, а финансовите им резултати не могат да се нарекат впечатляващи, пише „24 часа". Данни за миналата година показват, че приходите на големите търговски центрове намаляват, падат цените на наемите, а голяма част от моловете са на загуба. Само 7 от работещите имат печалба.
През 2014 г. с най-големи общи приходи са три столични мола - съответно с близо 32 млн. лв., с 31,873 млн. лв., като разликата с този на първо място е едва 11 000 лева, а третият е с приходи от наеми на търговски площи от 23,27 млн. лв.
Рекордьор по загуба е варненски мол - с над 44 млн. лева. за 2014 г. при приходи от малко над 9,2 млн. лева.
Само преди дни бе съобщено, че мол Странд в Бургас се продава на търг заради неплатени данъци към общината. Началната тръжна цена за 30 дка земя и сграда е 33,3 млн. лв. Дългът към общината е само 448 092 лв., но молът има ипотека в КТБ. Ако продажбата е успешна, сумите ще отидат за погасяване на ипотеката.
Според експерти резултатите на моловете показват, че пазарът в България вече е наситен и няма място за нови търговски центрове. За тези, които не са в добро финансово състояние пък, няма кандидат-купувачи, което означава, че инвестицията в тях се оценява като неликвидна.
Още от Бизнес
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни