Gunvor е подала молба за 20-годишен лиценз за работа на българския енергиен пазар, потвърди представителят на Тимченко Антон Куревин. Представител на компанията отказал да коментира.
В молбата компанията е описала своя опит в търговията с електроенергия, предоставила е финансови отчети, потвърждаващи стабилното й положение, и плановете за очакваните търговски обеми през следващите четири години. Без повече подробностите става ясно, че Gunvor диверсифицира своя портфейл и развива направления, свързани с търговията с други суровини, освен петрол и петролни продукти.
Вчера Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) предварително одобри молба на Gunvor International B.V. да й бъде предоставен
лиценз за продажбата на електричество в България, съобщила за "Ведомости" представителка на комисията. "Започнахме процедура за издаване на лиценз. На 2 октомври ще има закрито заседание на комисията, където планираме да приключим тази процедура", добавила тя.
Изданието отбелязва, че от 2009 г. Gunvor търгува с природен газ, биогорива, бензин, квоти за вредни емисии. Компанията също продаваше и електричество, но през март миналата година обяви, че прекратява тази търговия на европейския пазар заради "тежката текуща конюнктура на пазара".
В бизнеса с петрол днес не се наблюдава най-добрата конюнктура, а Gunvor губи дял от търговията с руски петрол, така че желанието на трейдъра да диверсифицира своя бизнес е логично, заявява анализаторът на "Номос-банк" Денис Борисов. Неотдавна компанията за пръв път загуби търгове за продажбата на петрола на "Роснефт", "Сургутнефтегаз" и ТНК-ВР, отстъпвайки на "Витол", "Гленкор" и "Шел".
Дялът на Gunvor в руската търговия с петрол се е свил от 40 на 15%, съобщи Ройтерс.
Куревин не разкрива къде и от кого компанията възнамерява да купува енергия. Не посочва и потенциалните потребители.
"България е страна с енергиен излишък. Тя притежава резервни мощности от 1,8 ГВт (26% от общия обем на мощностите в страната), така че би изглеждало странно да се внася енергия там, отбелязва старши анализаторът на ФК "Откритие" Сергей Бейден.
Според него вероятно Gunvor е решила да изнася български ток в изпитващата дефицит Турция, където потреблението ще расте ежегодно със 7% през следващите пет години.
Възможна е и търговията вътре в страната, продължава анализаторът: макар че цените на електроенергията в България са ниски (0,083 евро за населението, 0,065 евро за индустрията, срещу, например, 0,243 евро и 0,165 евро съответно в Германия). Цената на произведената енергия също е ниска. Например, цената на 1 киловатчас от работещата в България АЕЦ "Козлодуй" е 0,022 цента, пише в този анализ.
Още от Бизнес
Търговската война на Тръмп и последиците за Европа
Има и прогнози, съгласно които доларът може скоро да стане по-скъп от еврото
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни