"След 2020 година 90% от работните места ще изискват цифрови умения", съобщи еврокомисарят по цифровата икономика и цифровото общество Мариела Габриел. Тя участва в дискусия за цифровото бъдеще на Европа и ролята на цифровизацията за развитието и растежа на регионите във Варна.
Габриел обясни, че в ЕС днес много малко хора имат цифрови умения, а все още 169 милиона европейци нямат основни цифрови умения.
"Цифровизацията е част от всекидневието ни и тя променя абсолютно всичко", каза още еврокомисарят, цитирана от БТА.
Тя допълни, че цифровизацията носи много ползи в чисто икономически план, защото става въпрос за развиване и на електронна търговия.
"Самата цифровизация има и своята тъмна страна", каза обаче Габриел и уточни, че процесът има много риск от още повече социално изключване.
Според еврокомисарят киберсигурността ще продължава да е повече от актуална, защото при нея не става дума само за лични данни, но и за всичко, което се нарича критична инфраструктура.
"По тази причина е много важно ЕС максимално бързо да финализира тази тема, защото предлагаме нова, силна кибер агенция - ENISA, с повече финансов и човешки ресурс", обясни Мария Габриел.
Тя разказа, че за първи път се предлага и механизъм за координация между държавите членки в случай на широкомащабна атака. Габриел обясни и че се предлага създаването на центрове за изключителни постижения, като в тях ще се инвестира в човешката експертиза.
Еврокомисарят каза, че над 17 000 общини от целия ЕС са се регистрирали за финансиране на проекти за безплатен публичен безжичен интернет. България е на едно от първите места, като са регистрирани над 200 общини.
Още от Бизнес
Отвъд Биткойн: Блокчейн – технологията, за която не знаехте, че ви е нужна, много повече от криптовалути
УНСС обяви започването на първата магистърска програма по криптоикономика от 2025 г. и автентичността на дипломите там също ще бъдат гарантирани чрез блокчейн технологии
Руската централна банка предупреждава за стремглава инфлация
Сега се очаква цените да се повишат със 7-8% през 2025 г., което коригира по-ранната прогноза за 2025 г., която беше между 4,5 и 5%
КЗК започна мащабно проучване на цените на храните в магазините
Във фокуса на наблюдението на Комисията за защита на конкуренцията са основни хранителни стоки, като яйца, мляко и млечни продукти, месо, брашно, хляб, олио и др.