Затварянето на КТБ и отнемането на лиценза ѝ няма да навреди на банките и икономиката, след като хората с гарантирани вложения получат парите си. Това коментира пред БНР икономистът Стив Ханкe, известен като "бащата на валутния борд" Той обясни, че причината е, че КТБ никога не е оперирала като нормална банка и няма важни икономически връзки, а по-скоро е била огромна машина за обезценяване на активи и влошаване на икономиката.
Според него сега трябва да се установят хората, които са теглили заеми от КТБ и не са ги върнали и да бъдат преследвани от закона. „Вината на БНБ е морална и административна. Със сигурност е трябвало да четат по-внимателно документите и да знаят, че Корпоративна търговска банка всъщност не е банка", обясни той.
Икономистът смята, че трябва да се публикуват повече данни за банковата система. "В момента от информацията, която БНБ оповестява, аз не мога да направя анализ за състоянието на банките в България, а всъщност трябва да имам тази възможност", обяснява той. Специалистът с равнява подавана информация с кошница ябълки, от която може ад се заключи, че средното състояние на ябълките е много добро. "Проблемът е, че не може да се види, ако има гнила ябълка, а такава беше КТБ".
Ханке смята, че ще бъде голяма грешка България да се опита сега да влезе в еврозоната и Европейския банков надзор. Така според него фактически се прави признание, че БНБ е некомпетентна да се справи сама, а има нужда от помощ от Брюксел.
"В исторически план вече сме виждали, че Брюксел не решава проблемите в България", допълва икономистът. Според него такава стъпка би докарала България до ситуацията на Гърция и Кипър. Най-добрият начин да се допълни липсващата сума във Фонда за гарантиране на влоговете в банките е да се вземат пари от фискалния резерв, които после да бъдат възстановени.” смята той в заключение.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг