Според предложените изменения, дружество с ограничена отговорност (ООД) вече ще се регистрира срещу 110 лв., а не срещу 160 лв., както е в момента.
За едноличен търговец ще се плащат 30 вместо досегашните 35 лв.
Намаление има и при таксата за акционерните дружества - вместо 460 лв., ще се дават със 100 лв. по-малко.
Най-сериозен е спадът при банковите и застрахователните акционерни дружества, чиято регистрация вече ще струва 1300 вместо 1700 лв.
Ако документите са подадени по електронен път, таксите ще са в половин размер.
22% намаляване на приходите на агенцията ще е прекият резултат, ако тези промени бъдат одобрени, е изчислило правосъдното министерство.
В мотивите към постановлението се посочва, че за периода септември 2012 - август 2014 г. агенцията е събрала малко над 19 млн. лв. При орязване на таксите приходите ще паднат на 14,9 млн. лв. Въпреки това обаче се посочва, че „предложените промени в тарифата за държавните такси, събирани от Агенцията по вписванията, са във всеобщ интерес - както на бизнеса, така и на гражданите". Прогнозите на кабинета са, че промяната в таксита ще спести на бизнеса и гражданите над 4,1 млн. лв.
Още от Бизнес
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни