Министерството на енергетиката започва проверка на централите, които предоставят студен резерв на Електроенергийния системен оператор (ЕСО). Това министърът на енергетиката Теменужка Петкова в ефира на "Нова телевизия".
Причина за проверките е, че през изминалата седмица в три от централите, които трябва да предоставят тази услуга, е имало аварии и студеният резерв не е можело да бъде активиран, за да задоволи нуждите от потребление в пиковите часове. Това са ТЕЦ "Бобов дол", ТЕЦ "Русе" и ТЕЦ 3 "Димитровград", и трите собственост на Христо Ковачки.
"По отношение на студения резерв имаме много сериозни притеснения, защото неговото предназначение е да се активира и да реагира тогава, когато е нужен на системата", каза Петкова. Проблемът при ТЕЦ "Бобов дол" беше замръзнали въглища, заради които и местната топлофикация - също собственост на Ковачки, остави без отопление жителите на Перник. При ТЕЦ "Русе" аварията продължи по-дълго, като причината е била замръзването на Дунав и невъзможността централата да се охлажда. За ТЕЦ 3 "Димитровград" не стана ясно какъв е проблемът.
През миналата седмица проблем е имало и с "Мини Марица-изток" заради авария на претоварач, както и замръзване на въглищата, което е довело до намаляване на доставките. Повредата обаче е била отстранена за ден и мините вече работят с максимален обем на доставки, стана ясно от думите на Петкова.
До режим на тока няма да се стигне, беше категорична Петкова. Тя беше категорична, че състоянието на електроенергийното потребление и производство се следи денонощно. По думите й износът, който беше спрян в първия час на 13 януари, ще бъде възстановен при първа възможност. Тя допълни, че тази мярка е взета като превенция за недостиг на електроенергията за вътрешното потребление. От сайта на ЕСО се вижда, че на 13 и 14 януари потреблението в най-пиковите часове не е преминало критичните 7 хил. мегавата, както беше през предишните няколко дни.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг