Така коментира референдума и резултатите от него бившият министър на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков в студиото на Нова ТВ.
Според него няма спечелили от този референдум. А резултатите от вота могат да се разтълкуват по няколко начина.
От тези, които са гласували "не", някои са гласували против "Белене", други - против ядрената енергетика въобще, трети - против "Белене", но за 7-ми блок, четвърти - против "Белене" и 7-ми блок, но за продължаване на 5-и и 6-и блокове. Така че огромен е рискът вие да сте гласували за едно, а отговорът ви да бъде изтълкуван по друг начин, заяви Трайков.
Въпреки това най-големият проблем според него е, че дори въпросът да е бил кристално ясен, от този референдум не произтича нищо.
Хората казаха на политиците, че са достатъчно зрели и разбират, когато им се продава стока менте, посочи бившият министър.
По думите на Трайков въпросът с писмата между RWE и НЕК, които станаха повод за взаимни обвинения в “лъжа” между управляващите и БСП, му е бил ясен още от първия ден на мандата му, тъй като позицията на RWE за "Белене" е била пределно ясна.
"Запознах се с това писмо буквално от първия ден, в който станах министър и въз основа на това писмо водехме преговорите. Писмото, в което RWE дава своята оценка за цената винаги е било налице. По-голямата интрига беше в тези писма, в които година преди края на мандата на Тройната коалиция ръководството на НЕК е уведомявала тогавашното ръководство на МИЕТ, че RWE не са съгласни, обяви бившият министър и добави: “Ако трябва да бъда напълно честен, няма да мога да ви кажа дали знам това, защото съм виждал писмата, или защото са ми казали от RWE, но със сигурност винаги сме знаели, че RWE не бяха съгласни нито с Допълнение 5, с което е поръчано оборудването за над 600 млн. евро, нито с начина, по който са се водили преговорите по основния договор. Другият голям проблем беше, че чак до края на мандата на Тройната коалиция българската страна не е давала отговор от къде ще вземе своите 5 милиарда", обясни Трайчо Трайков.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг