Вероятността пазарът на труда в България да бъде "залят" от чужда работна ръка, дори при липса на каквито и да е ограничения за нейния достъп, е минимална. Това се казва в анализ на Института за пазарна икономика. Въпреки постепенното покачване на работните заплати в страната, те остават далеч от тези в редица алтернативни дестинации за чуждите работници. Разликата в нивото на заплащане между България и Украйна, Молдова или Македония не е достатъчно голяма.
В анализа се изтъква, че българската икономика приключи третото тримесечие на 2017 г. с рекордно висока заетост, почти рекордно ниска безработица, нарастваща икономическа активност и невиждани от близо десетилетие темпове на увеличаване на средната работна заплата. Водещ фактор, който пречи на икономиката да разгърне пълния си потенциал, е увеличаващият се недостиг на трудов ресурс.
След успешния опит в сферата на летния туризъм, желание за облекчаване на условията на привличане на работници от чужбина беше заявено не само от асоциации в земеделието, но и от водещи работодателски организации, представляващи редица компании в преработващата промишленост. Според последните данни на Евростат относителният дял на индустриалните предприятия у нас, които посочват липсата на подходящи кадри като фактор, ограничаващ производството, достига рекордните 35% през третото тримесечие на 2017 г.
Дори в годините преди кризата, когато безработицата беше по-ниска от отчетената през третото тримесечие на 2017 г., върховата стойност е едва 25%. Българските индустриални предприятия щяха да произвеждат повече и да изнасят повече, ако имаха необходимия ресурс. Забавянето или отказването на постъпили поръчки поради недостиг на хора е проблем не само в краткосрочен, но и в дългосрочен план заради пропускането на възможности за търговски взаимоотношения с потенциално ключови контрагенти.
По всичко личи, че зимният сезон 2017/2018 няма да мине без работници от чужбина. Причината е, че както летният, така и зимният туризъм в България не успяват да привлекат или задържат насочилите се към по-високоплатени дестинации местни сезонни работници. Освен чисто икономически фактори като разликата в нивото на заплащане между отделните страни, фактор е и позиционирането на България като дестинация за евтин туризъм.
Следете с Фактор
Свят
Путин се гаври с Меркел: Ангела, моля те, прости ми, не исках да ти причинявам душевни терзания
- 19:07, 28 Ноември, 2024
Свят
TikTok е помогнала умишлено за изборната победа на за проруския политик Джорджеску в Румъния
- 18:40, 28 Ноември, 2024
Още от Бизнес
ББР пуска специален продукт за експортно ориентирани компании
Компании, които имат над 80% приходи от износ през последните две години или при отделни експортни сделки, размерът на кредита може да надхвърля 5 млн. лв.
С близо 11% поскъпва природният газ през декември
"Булгаргаз" поиска цената да бъде 73.92 лв./MWh
11% поскъпване на газа очаква "Булгаргаз"
Окончателно решение ще бъде взето на 1 декември, като преди това КЕВР утвърди цена за настоящия месец от 68,69 лева за мегаватчас